B
b
Vieras
No en kyllä raaskisi ainakaan kokopäivähoitoon laittaa, tuo 3 päivää viikossa kuulostaisi ihan hyvältä, tai voisin itse kuvitella näin tekeväni teidän tilanteessa mutta jokainehan tekee omat ratkaisunsa.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Mites sitten esim. eskarilaiset tai koululaiset?
Turhaanhan sitä lasta eskariin vie,sehän aivan irtaantuu perheestä ja jää ulkopuoliseksi!
Lapsi ajattelee että miksi muut sisarukset saavat olla kotona,ja minä JOUDUN esikouluun(sillähän ei ole mitään tekemistä sen kanssa että vanhimmalla lapsella voi olla erilaisia oikeuksia ja velvollisuuksia kuin nuoremmilla).
Entäs koulu sitten, kyllä se on ehkä paras opettaa lapset ihan kotona ettei vaan tule erimielisyyksiä siitä kun Nico-Petteri 8 v. saa olla koulussa mutta Camilla-Yousefina 5 v. ja Nenna-Brooke 2 v. eivät vielä kouluun pääsekään!
Julmaa suorastaan ja ehdottomasti lastensuojeluasia!![]()
Alkuperäinen kirjoittaja herätkää;23096448:Noin pitäisi olla joka kunnassa. 4 -vuotiaan kokopäivähoito ei ole aiheellinen jos nuorempia sisaruksia hoidetaan kotona. Viisi tuntia maksimissaan olisi sopivaa.
Alkuperäinen kirjoittaja herätkää;23098896:Kirjoitus on olevinaan hauska, mutta on säälittävä ja naurettava, koska sotketaan asiat noin typerästi.
Minäkään en ymmärrä, miksi lapsia on sitten tehty lisää, jos on kerran tiedossa, että esikoinen on vaativa lapsi. Luulisi jokaisen aikuisen pystyvän objektiivisesti miettimään lasta suunnitelleessaan, että mitkä ovat perheen voimavarat ja sitten ratkaisemaan, että kannattaako niitä lapsia sitten lisää tehdä. ....
Siis mitä? Ihminen ei voi väsyä ja uupua? Miten jollakin tulee jaksamisen rajat vastan töissä, onko burnoutit mielikuvituksen tuotetta? Onko masennuskin vain tekosyitä, ihmisten pitäisi "ottaa itseään niskasta kiinni"? Läheisen kuolema, puoliso joka jättää jne, mikään ei saa olla liian raskasta? Ei pidä hankkia esim. kolmea lasta tukevan puolison kanssa, koska puoliso voi vaikka kuolla ja sitten ei välttämättä jaksakaan yksin niitä hoitaa?
Meillä on psykologit, perheneuvolat, sosiaaliapu, varamummot, mannerheimin lastenhoitajat, päiväkodit, perhekerhot, jne. Kaikki nämä juuri sitä varten, että ihmiset jaksaisivat paremmin. Vaikka jonkun mielestä kotona lapsikatraan hoitaminen on toiveiden täyttymys ja maailman ihaninta hommaa, niin joku toinen saattaa siitä uupua. Ja kun on vaikea tietää etukäteen miten jaksaa, ja sataprosenttista ehkäisyä ei olekaan, niin joskus vaan tulee vastaan niitä tilanteita, jolloin perhe tarvitsee apua. Ja minusta on hienoa, että apua tarjotaan ja sitä saa ottaa vastaan, eikä vaan kaikkea "pidä kestää" kunnes joku päivä sitten napsahtaa ja ottaa itseltään (ja ehkä muiltakin) hengen.
No edelleen kysyn miksi se lasten isä ei voisi olla lasten kanssa kotona ja sinä menisit töihin jos lasten kanssa on niin rankkaa?