Askarteluun vinkkejä, innokkaat askartelijat!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Pitäis suunnitella joku lumihiutale-askartelu. Onko muita ideoita kuin leikellä paperista niitä lumihiutaleita? Tuntuu että melkolailla kulunut idea, mutta oma pää lyö tyhjää!
 
Voisihan niitä väännellä myös vaikka piippurasseista? Tehdä jäykemmästä paperista sillai ristikkäin laittamalla kolmiulotteisia hiutalei. Pumpulituppoja lankaan laittamalla saa myös toisenlaista 'lumihiutaletta' aikaan.
 
Noo.. riippuu mihin sen tekee. Esim. ikkunaan tai vaikka tummansiniselle kartongille voi tehdä sabluunan kanssa painelemalla sormiväriä. Tai valkoiselle kartongille/paperille ensin kynttilän kanssa piirretään lumihiutale ja sitten laveerataan vesiväreillä se esiin. Tai vaikka paperille/kartongille tehdään liiman kanssa ensin lumihiutalekuvio, johon voisi sitten laittaa revittyä&palloiksi rutistettua valkoista silkkipaperia.
 
Tai sitten vois ihan piirtää ensin mallin (siniselle) kartongille, sitten lapsi (lapsilleko tätä suunnitellaan) voisi neulan kanssa painella viivoja pitkin niin että sen kuvion saa sitten siitä pois, sitten liimataan toiselle puolelle silkkipaperia, ja siitä tulee sellainen ikkunaan laitettava juttu.
 
Vaikka valkoista paperia 10x10cm (tai pienempiä), niitä rutistelee ruttuun kunnolla ja sitten avaa ja liimaa paperille ja syöttää lankaan ja roikkumaan ikkunaan.

Vaaleasta piparitaikinasta leipomaan lumihiutaleita :)
 
Tai sitten vois ihan piirtää ensin mallin (siniselle) kartongille, sitten lapsi (lapsilleko tätä suunnitellaan) voisi neulan kanssa painella viivoja pitkin niin että sen kuvion saa sitten siitä pois, sitten liimataan toiselle puolelle silkkipaperia, ja siitä tulee sellainen ikkunaan laitettava juttu.

Pistelytöitä varten kannattaa ostaa Sinooperista tai vastaavasta kaupasta pistelyneula (on vähän turvallisempaa pienten kanssa). Ei oo kallis.

Jälkikasvu on tehnyt lumihiutaleita tulostuspaperista, silkkipaperista ja pistelemällä. Pienempänä liimaili silkkipaperimyttyjä pohjaan.

Isoille lapsille origameja?

Pistelemällä tehdyt lumihiutaleet voi myös päällystää hileliimoilla.

Lumihiutalelävistimiä ja leimasimia löytyy askartelukaupoista.
 

Yhteistyössä