Maidoton

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja maidoton
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

maidoton

Vieras
haen tätä kautta apua, ettei tarvitse jokaista tuotetta lukea. Mitkä tuotteet kaupassa on maidottomia? Meille tulossa aikuinen kylään ja hänellä todettu maitoalergia.
Nyt mietin mitä tarjoaisin hänelle. On ensimäinen lähipiirissä, jolla maitoallergia.
Kiitos vinkeistä!
 
Ja sanoisin että niin se vaan täytyy tehdä että menet kauppaan, mietit mitä aiotte syödä ja valmistat sen sitten maidottomista raaka-aineista. Ei se nyt niin iso homma ole sitä tuoteselostetta vilkaista.
 
Valiolla on aika paljon niitä laktoosittomia esim.

Valion laktoosittomat eivät taida olla MAIDOTTOMIA. Eli tuotteiden valmistuksessa on käytetty maitoa raaka-aineena. Maidoton tarkoittaa, että on valmistettu täysin ilman maitoa. Esim. Oatlyn kaurajuoma, kaurajäätelö, kaurakerma yms. Myös soijapohjaisia maidottomia tuotteita löytyy vaikka miten.
 
Tummansininen Keiju on maidoton, jos tarvii rasvaa vaikka leivänpäälle. Katsopas Oatlyn ja Soya Alpron sivut. Tofu Line jäätelöt on tosi hyviä myös. Riippuu niin siitä, mitä haet. Tarkoitako maitotuotteita vastaavia maidottomia?
 
mä lähtisin tuossa tapauksessa liikkeelle siitä, että en en edes yrittäisi tarjota maitotuotteita. tekisin itse esim. pullaa (maidon sijasta vettä) ja jotain suolaista piirakkaa.

Vai ajattelitko ostaa sipsipussin pöytään?
 
Pirkka-raakapakastepulla on maidoton, wilhelmiina-keksit on maidottomia.

Nyt en muista kun meillä piti olla maidoton+munaton niin se oli aika hankala yhdistelmä.

Käytät leivontaan sinistä Keijua, soija- ja kauramaitotuotteita. Tofu käy. Kaikissa juustoissa on maitoproteiinia.
 
Munkin vinkit ovat pääosin maidoton-munaton -juttuja, kun aika pitkään mukana kulki toi kananmunakin..

Vadelma-Ballerina -keksit, useimmat piparkakut, Marie-keksit ovat maidottomia. Pakastealtaasta löytyy maidottomia torttu- ja piparkakkutaikinoita. Vaasan&Vaasan vadelmasydänmunkit maidottomia myöskin (saattaapi olla myös ne Mustikkatassut, mutta en ole varma). Pirkan pakastepullat joku mainitsikin.

Pakastealtaasta löytyy tosiaan soija-, kaura- ja riisijäätelöitä. (Tofu ja Oatly, riisijäätelön merkkiä en muista)

Ruuanlaitossa maidon voi korvata vedellä tai vastaavilla kaura- tai soijatuotteilla.

Löytyy myös maidottomia karjalanpiirakoita, olikohan Portin valmistamia, kun en yhtäkkiä muista. Kylmäaltaasta löytyy nuo.
 

Yhteistyössä