Kumma kysymys lasten hoidonaloituksesta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Lapset alottaa lopulta päiväkodissa. Eka kuukausi mennään niin että ovat 3 päivänä viikossa 4-5 tuntia/päivä. Mut mihin välii nuo tunnit? Siis tarkoitan et vienkö heidät aamupalaksi klo 8 ja haen klo 12 ennen päikkyjä? Vai vienkö lounaaksi klo 11 ja haen iltapäivällä klo 15-16 jolloin nukkuvat myös päikyt? Vai molemmilla tavoilla vaihtelevasti?
 
Me harjoiteltiin aikoinaan enimmäkseen 8.15-12 eli hain lounaalta kotiin. Välillä venytin yli päikkäreiden eli hain 13.30-14.00. Aamu on siitä tärkeä, että lapsi pääsee mukaan leikkeihin. Pari kertaa kokeilin viedä vasta 9.30-10.00 aikoihin, mutta silloin muilla oli jo leikit ja lapsen oli hankala mennä lennossa mukaan. Meillä ei hoitopaikka suositellut iltapäivän aikoja 15-17 välillä. Heillä on silloin minimimiehitys ja lapset kaikkein väsyneimpiä.
 
Meillä pojan päiväkodissa ainakin kaikki ohjattu toiminta (askartelu, liikuntaleikit yms ) ennen aamun ulkoilua. Että jos niihin haluaa mukaan, niin viimeistään 9 hoitoon :)
 

Yhteistyössä