Alkuperäinen kirjoittaja hei:Alkuperäinen kirjoittaja Sisu:Alkuperäinen kirjoittaja hei:Alkuperäinen kirjoittaja Peppari:Alkuperäinen kirjoittaja hei:Kun tehdään sijoitussopimus, niin se koira on alusta saakaa teidän oma ja teille annetaan kaikki kuuluvat paperit. Hinta vaan on alempi ja kasvattajalla on oikeus siihen 1-3:n jalostukseen.
Mutta esim tosiaan kennelliiton rekisteripaperi on sun nimelläsi, olet siinä omistaja.
Tuota.. älä puhu paskaa jos et tiedä asiasta. Sijoituksessa nimenomaan omistusoikeus on kasvattajalla ja se siirtyy vastaanottajalle vasta kun sijoitussopimus on täytetty. Kyllähän sitä rekkarit saa toki, mutta omistajamuutos jos on tekemättä niin ei se todellakaan ole vastaanottajan koira.
Nimim. jo neljäs sijoituskoira meneillään..
Mullakin oli sijoituskoira, että äläpäs puhu PAS:KAA Peppari. Idiootti taas liikkeellä...
Kyllä meillä oli koira kasvattajan nimissä niin kauan kun se oli penikoinu. Piste.
Meillä ei. Siihen sopimukseen voi kirjata kaikki, siinähän on esim syy hinnanalennukseen. Eli vaikka juuri jalostusoikeus.
Kuules imbesilli, jos olette tehneet sopimuksen kennelliiton papereilla niin todellakaan hommat ei mene noin kun sinä kirjoitat.
Sijoituskoirasta ei todellakaan ole mitään hinnanalennusta, vaan vakuusraha. Mutta taidat olla todellinen pölvästi joten en haaskaa aikaani tuollaiselle typerykselle kirjoittamiseen