D
daa
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja essi:Lisäisin vielä, ettei meilläkään appi ole ikinä leikkinyt lapsen kanssa. Jos lapsi leikkii, tämä menee joskus siihen vain kiusaamaan. Ottaa lelun ja piilottaa sen tms, josta lapsi alkaa itkemään ja appi vaan nauraa, kun luulee olevansa niin viihdyttävä meille muille aikuisille. Muuten ei ota lapseen mitään kontaktia, siis ei välillä edes tervehdi.
Itse kovasti toivon, että lapsi ymmärtää tämän olevan vain yhden ihmisen väärä tapa toimia, mutta sehän jää nähtäväksi minkä verran vaikuttaa. Oman lapsensa tunne-elämän tämä appi ainakin tuhosi.
No tässä tapauksessa olisi mielestäni perusteltua pitää lapsi appiukosta mahdollisimman kaukana, siis siinä määrin kuin se on mahdollista ja itse ainakin kommentoisin appiukolle hänen käyttäytymisestään, toisen itkulle nauraminen ei todellakaan ole tervettä käytöstä.
AP:n tilanne oli mielestäni kuitenkin lievempi, mutta tietysti heilläkin perustellut epäilynsä.