VTI ja kivun tapainen tuntemus selässä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sairastaja(ko)
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sairastaja(ko)

Vieras
Hei!

Sairastin tuossa viime viikolla virtsatieinfektiota (hoidettiin 3 päivän antibioottikuurilla) jo kolmatta kertaa puolen vuoden sisällä.
Antibioottikuuri loppui torstaina.

Perjantaina huomasin satunnaista pistelyä alaselässä. Lauantaina kävin juttelemassa asiasta sairaanhoitajalle, koska tuntemusta oli tullut myös yläselkään. Hoitajan vastaanotolla otettiin virtsaviljely, tulehdusarvot ja kuume mitattiin. Viljelyn tulokset selviävät vasta nyt alkuviikosta. Tulehdusarvot olivat 5 ja lämpöä oli 37,7.

Selän satunnaiset pistokset ja kivun tapaiset tuntemukset ovat yhä paikoillaan. Onko mahdollisuus, että minulla olisi tämä infektio levinnyt munuaisiin, mutta se ei vaan näkynyt tulehdusarvoissa?

Muutenkin, miten nopeasti munuaistulehduksessa selkäsäryt muuttuvat sietämättömäksi ja jatkuvaksi kivuksi?

Huom! Tämä selkäsärkyni ei oikeastaan ole edes kipua, vaan enemmänkin sellaista satunnaista pistoksen tunnetta, joka tuntuu etenkin uloshengitettäessä.
 
kyllähän se viittaa siihen, että olis mennyt munuaisiin. mutta ihme, jos ei vaikuttaisi sitten tulehdusarvoihin, yleensä jos on mennyt munuaisiin saakka, niin pitää korkeaa kuumettakin. joten luulen kyllä, että pistely ei johdu tuosta
 
Tyhmä kysymys, mutta olisiko parempi mennä tänään jo käymään vaikka koulun terveydenhoitajalla vai odotanko vielä huomiseen/keskiviikkoon viljelyn tuloksia?
 

Yhteistyössä