Mä en pärjänny oikein hyvin edes solussa, kun hammastahnat jne käytettiin. Välillä katos ruokaakin. Tuun toimeen ihmisten kanssa, mut mulla on tiukka reviiri.
Hehe. Budjetoi noi ylläriostokset jo edellisvuonna. Ei sulle tule kuin säännöllisesti noita rillumoita ja suurinpiirtein niissä menee joka kerran sama summa. Eli katot pari edellistä kertaa, mitä on menny ja laitat sit sen summan johonkin jemikseen. Mä teen noin kaikkien menojen kans, eikä ikinä rahat lopu kesken! Voi hyvillä mielin elellä.
Jos hyvin käy, niin käydään lapin reissu jossain kohtaa. Ei olla pariin vuoteen päästy, ja alkais olla ikävä jo.
Säännöllisest noh miten sen nyt ottaa. Mut toisaalt täs nyt huomannut parist et tarjoillut hitosti ja sitkun kysyy vastavuoroisuut nih ei kyl niin toimi toistepäin. Turhia kulueriä vaan ja nyt en tarjoile piikki meni kiinni

toisaalt kyl mäkin sit oon imaillut yhelt mut toisaalta mä en oikeestaan ikinä ehdottanut et lähetään juomaan vaan se pyys mukaan. Mut oon mä sille heittänyt massii vaik ei olis tarvinut ite ehdottanut. Tää elämä on tällästä säätämistä samoissa piireis ja valitettavan paljon paskan jauhantaa ja ite esiinnytään niin hyvinä ja täydellisenä. Jotenkin tympääntynyt koko hommaan mut ei vaan oo päässyt irtautumaan vaik se olis oikee ratkasu jättää ihmisiä pois ja muuttaa muualle. Mut mitä sit tekis. Jännä et välillä voi saada muiden puolesta jotain idean tynkää mitä ne vois tehdä. Mut omalla kohdalla on hukassa mitä vois tehdä. Ku hankalaks sen tekee sen et kun oon yksin mun mieli on ilonen ku saan vaellella missä haluan mieleni kanssa tai tulee mieleen ehkä joskus jotain ideoita. Tuleeko sulle koskaan mitään uusia keksintöjä mieleen? Jos tulee nih mikä on sun viimonen keksintö? Et jos varastaisin sen ja myisin yrityksille saat sit puolet

Ja siis juuh kyl mun mieli ehkä joskus ilostuukin uusista asioista tai mistä ei ole koskaan kuullutkkaan.
Onko sulla paljon uusia asioita elämässä tai onko vaihtelevuutta? Mikä oli sun uusi asia minkä tajusit tai opit viimeksi?
Mä oon ollut esim tästä pimennossa et on kspselikahvia. Näin tos mun lähikaupan alessa alennukses pakkauksen en ostanut. Ootko sä juonnut sitä kapselikahvia koskaan jos olet onko se minkä makuista?
Joo mulkin tulee kohta 6vuotta aikaa kun lapissa käynnyt. Tykkäsin ku siellä mökillä oli koski ja kuohut nih sinne yläpäähän ja sit antaa virran viedä se oli hauskaa lapsena pikkuserkun kaa tuntei vaan rampattiin aina sinne kosken ylpäähän ja sielt sit laskua mökin kohdille ja sama takas ja monta tuntii.
Nyt pitäisi karaista taas jollain itteänsä et kylmässä vedessä taas olisi vaan. Ootko sä avannoissa käynnyt viime talvina?.
Siis mä pärjäisin oikeesti ihan hyvin ilman rillumareita se on nähty. Mun kompastus kivi on jos mua tympäsee tai mielessä on tylsää. Nih sit soittoo kavereille mennäänkö kaljoille ku sillon viimestään kaipaa sosiaalista kanssa käymistä ja on ilonen olo nih on intookin jutella. Onko sulla koskaan tylsää ja millä sä sen tylsyys ongelman ratkaisit. Tai miten silloin ratkaisit tylsyys ongelman kun olit nuorempi ja vaik sinkku et millä sä niksautit aivot pois tylsyydestä ja oli taas kivaa edes omassa päässä?. Mul on ollut ihan mukavaa tässä viimeaikoina mut tänään kun kyliltä pääsin siin yhden aikoihin himaan ni iski tympääntyminen ja tylsyys. Kiukuttelin jopa noista politiikoista. Esim eilen katoin vähän aikaa ennen ku miehen puolikkaat alkoi nih vähän vaalitenttiä nih ne kaikki kälätti toistensa päälle nih saannut mitään selvää puheista no onneks alkoi miehen puolikkaiden uudet jaksot joille sai nauraa tai niit ensimmäisiä jaksoi en oo nähnyt ni uusia mulle

.
Mikä kuukausi sua tai teitä muuten eniten kiehtoo lapissa? Ja millasta teidän toiminta siellä olisi tai mikä täyttäisi sen et saatte onnistuneen matkan?
Mitä sä muuten sanoit niille jotka söi sun ruuat tai käytti sitä tahnaa?
Myönnän kerran tein kyl näin et oli kämppis ja sit tuli yllättäen kauheet mässyt yöllä nih kämppiksel oli siin jääkaapissa suklaa keksei nih aattelin et syön yhen tai kaks mut vetäsin koko putkilon niit keksei ettei muruakaan jäännyt. Eihän kämppis tykännyt aamulla yhtään mut sanoin et lähen kaupast hakee uuden ku sillo yöllä enään mikään ollut auki.
Ootko sä koskaan syönnyt muiden herkkuja luvatta?