voiko ympärileikattu nainen harrastaa seksiä ?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Katoit eilisen Huippumalli haussa?

kyllä kait voi jos menee avauttamaan ittensä kirurgisesti, eihän siinä emätintä kiinni ommella. mutta se on sitten erijuttu että haluaako tuommosen silpomisen läpikäynyt nainen harrastaa seksiä. ja onhan se varmasti aika kivuliasta lopunelämää :x
 
[QUOTE="vieras";21930502]Ei, kun tytöt ympärileikataan Afrikassa sen vuoksi, etteivät heidän tulevat miehetkään pääsisi pukille. Voi ei mikä kysymys taas...[/QUOTE]

No kun ne miehet "pääsee pukille" niin siinä repeää taas kerran se umpeen ommeltu värkki. Mistään seksin harrastamisesta tuskin ainakaan nauttii.
 
[QUOTE="vieras";21930502]Ei, kun tytöt ympärileikataan Afrikassa sen vuoksi, etteivät heidän tulevat miehetkään pääsisi pukille. Voi ei mikä kysymys taas...[/QUOTE]

Kysymys oli hyvä ja ikävä kyllä aina ajankohtainen.
 
Kyllä voi.
Tytöiltä otetaan klitoris sen takia pois, että nauttisi seksistä vähemmän ja häpyhuulet ommellaan yhteen, jotta eka kerta sattui mahdollisimman paljon.
 
Mun yläasteaikaiset somalityttökaverit kertoivat niiden ympärileikkauksesta... Hirveitä juttuja. Jokainen kertoi sen olleen kivulian juttu ikinä. Ne tytöt oli aina tosi kipeitä kuukautisten aikaan. Sinne alas jätetään pieni aukko kuukautisia varten. Hääyönä on sitten miehen kunnia-asiana päästä itse perille. Apuna käytetään usein jotain terää, veistä, happoa.... Noi rankimmat keinot tuskin käytössä Suomessa.

Kyllähän sitä seksiä voi harrastaa vaikkei klitorista olisikaan. Toinen juttu minkälaista nautintoa siitä voi sitten saada. Noissa kulttuureissa joissa naiset ympärileikataan, se naisen seksuaalinen nautinto ei liene päämäärä tai kovin korkealla arvoasteikossa.
 
Vedetään ensin puukolla auki.

Ja jos muistat tässä vuoden sisään tapahtuneen jutun kun Saudi-Arabiassa teinimorsian kuoli hääyön jälkeen, niin johtui juurikin leikkauksesta.
 
[QUOTE="vieras";21930502]Ei, kun tytöt ympärileikataan Afrikassa sen vuoksi, etteivät heidän tulevat miehetkään pääsisi pukille. Voi ei mikä kysymys taas...[/QUOTE]

No itse asiassa silleen olet "vitsilläsi" lähellä totuutta, että yksi syy leikkaukselle on se, ettei nainen harrastaisi seksiä koskaan omasta halustaan. Tuleva mies pääsee pukille väkivallan avulla. Onneksi länsimaissa lääkärit auttaa, vrt. se eilinen huippumalli. Varmasti hän pääsee leikkaukseen ym. Mutta eri henkinen puoli ja sen korjaaminen on eri asia.
 
Riippuu miten seksi määritellään. Kysymys on sinänsä älytön, että n. 90% somalinaisista ympärileikataan ja syntyvyys on silti korkea, eli yhdyntä kyllä onnistuu. Sinänsä kysymys taas on ihan ok, että ommellut sukuelimet "repäistään" tai leikataan auki ja yhdyntä on kivulias, kuten myös virtsaaminen, kuukautiset ja synnytys.
Suosittelen lukemaan Waris Dirien elämästä kertovan Aavikon kukka kirjan!!!
 
Täällä taas viljellään itsestäänselvyyksiä "oppeina". Eiköhän kaikki tiedä, että tyttöjen ympärileikkuaksen tarkoitus on tietenkin rajoittaa heidän seksuaalisuuttaan ja varmistaa neitsyys hääyöhön saakka. Mutta kysymys siitä, voiko ympärileikattu nainen harrastaa seksiä on aivan älytön. Tottakai hän VOI harrastaa seksiä, mitä järkeä ympärileikkauksessa muuten olisi jos nainen ei sen jälkeen olisi lainkaan kykenevä tuottamaan miehelle seksuaalista nautintoa? Kysymyksen asettelu olisi järkevämpi, jos siinä pohdittaisiin sitä, voiko ympärileikattu nainen NAUTTIA seksistä.
 
Jos naiseen sattuu eikä tämä nauti seksistä niin eipä siinä miehellekään juuri masturboimista kummempaa nautintoa synny.

Sääliksi käy niitä kansoja, joiden joukossa naisten ympärileikkaus on yleistä.
 
Tässä keskustelussa puhutaan nyt vähän eri asoista. Lukemani perusteella mm. Saksassa aikuiset naiset haluavat ympärileikkausken, joka on aivan eri kuin afrikkalaisten naisten. Näissä länsimaisten naisten tapauksissa tehdään kuten miehillä. Vain klitoriksen huppu poistetaan. Klitoris ja kaikki muu jää ennalleen. Kun klitoris jää paljaaksi, se on paljon alttiimpi kiihotukselle ja juuri siksi he haluavat sitä. Näiden naisten kokemukset ovat olleet lähes kokonaan positiivisia. Huomattavaa on, että kysymys on kokonaan naisten oman nautinnon kyvyn lisäyksestä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja väbä;22053316:
T Näissä länsimaisten naisten tapauksissa tehdään kuten miehillä. Vain klitoriksen huppu poistetaan. Klitoris ja kaikki muu jää ennalleen. Kun klitoris jää paljaaksi, se on paljon alttiimpi kiihotukselle ja juuri siksi he haluavat sitä. Näiden naisten kokemukset ovat olleet lähes kokonaan positiivisia. Huomattavaa on, että kysymys on kokonaan naisten oman nautinnon kyvyn lisäyksestä.

Mitäh, paljaaksi jäädessäänhän se on alttiimpi kaikelle hankaukselle tavallisessa arjessakin ja siksi pikku hiljaa tuntoherkkyys vähenee. Olen mies jolle on tehty ympärileikkaus nuorena aikuisena ja oma tuntoherkkyys kyllä ainakin väheni kun ennen suojassa olleet peniksen osat hankautuvat jatkuvasti vaatteita vasten.
 
Jos on tehty semmoinen ympärileikkaus, että on ommeltu umpeen ja jätetty vain pieni reikä kuukautisveren poistumista varten, niin naimisiin mennessä se reikä avataan sitten teräaseella, puukolla tai jollain ja reikä pidetään auki pitkitettyjen yhdyntöjen avulla, ettei se menisi umpeen takaisin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja väbä;22053316:
Tässä keskustelussa puhutaan nyt vähän eri asoista. Lukemani perusteella mm. Saksassa aikuiset naiset haluavat ympärileikkausken, joka on aivan eri kuin afrikkalaisten naisten. Näissä länsimaisten naisten tapauksissa tehdään kuten miehillä. Vain klitoriksen huppu poistetaan. Klitoris ja kaikki muu jää ennalleen. Kun klitoris jää paljaaksi, se on paljon alttiimpi kiihotukselle ja juuri siksi he haluavat sitä. Näiden naisten kokemukset ovat olleet lähes kokonaan positiivisia. Huomattavaa on, että kysymys on kokonaan naisten oman nautinnon kyvyn lisäyksestä.

Tämäntapainen hupun poisto on tehty minulle yksityisklinikalla. Syynä oli häpykieltä kiristävä hupunaukko joka aiheutti silloin tulehduksenkin. Häpykielenpää (näkyvä osa) on itselläni "normaalia" reippaasti kookkaampi, ja tämä ongelma tuli ensimmäisen synnytyksen jälkeen. Tilanne korjautui kokonaan, vaikka tuo herkkyys joskus onkin hieman liiallinen.
 
Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan
ympärileikkaukset voidaan luokitella neljään
eri pääryhmään :
Tyyppi I: Klitoriksen hupun poistaminen ja/tai
klitoriksen osittainen tai täydellinen poistaminen.

Tyyppi II: Klitoriksen poistaminen sekä pienten
häpyhuulien poistaminen osittain tai kokonaan
(joskus tätä kutsutaan excisioksi).

Tyyppi III: Ulkoisten sukuelinten osittainen tai
täydellinen poistaminen sekä typistettyjen häpyhuulten
yhteen ompeleminen niin, että virtsan
ja kuukautisveren poistumiseksi jätetään vain pieni
aukko (ns. infibulaatio tai faraoninen ympärileikkaus).

Tyyppi IV: Erilaiset luokittelemattomat tavat:
klitoriksen ja/tai häpyhuulten pistely, lävistäminen
tai viiltely; klitoriksen ja/tai häpyhuulten
venyttäminen; klitoriksen ja ympäröivien kudosten
polttaminen; emätinaukon raaputtaminen
(ns. angurya –viillot) tai emättimen viiltäminen
(ns. gishiri –viillot); veren vuodattaminen emättimeen
laitettavien syövyttävien aineiden avulla; emättimen
ahtauttaminen emättimeen laitettavien yrttien
avulla; ja muut tavat, jotka voidaan luokitella
ympärileikkaukseksi.

Yleisimmät leikkaustyypit ovat tyypit I ja II (noin
80 prosenttia kaikista tehdyistä tyttöjen ympärileikkauksista).
Infibulaatioiden (tyyppi III) osuus
tehdyistä ympärileikkauksista on noin 15 prosenttia
 
Tyttöjen ympärileikkausta perustellaan kulttuurisilla,
uskonnollisilla, moraalisilla, sosiaalisilla,
taloudellisia, seksuaalisilla sekä esteettisyyteen
ja puhtauteen liittyvillä syillä. Syyt tyttöjen
ympärileikkaamiseen vaihtelevat maasta, alueesta
ja kulttuurisesta taustasta riippuen. Tyttöjen
ympärileikkausikä vaihtelee eri alueilla ja eri etnisissä
ryhmissä. Tyttöjen ympärileikkaus voidaan
tehdä jo vauvana, lapsuusvuosina, ennen avioliittoa,
ensimmäisen raskauden aikana tai vasta synnytyksen jälkeen. Useimmiten leikkaus kuitenkin
tehdään 4 ja 10 ikävuoden välillä. Samoin leikkaustavat
voivat vaihdella samankin alueen sisällä
riippuen paikallisesta perinteestä, ympärileikkaajan
tottumuksista, sukulaisten toiveista, koulutuksesta
tai sosiaaliluokasta. Ympärileikkaajille
perinteen jatkuminen takaa toimeentulon. Tämän
vuoksi joissain Afrikassa toteutetuissa ympärileikkausten
vastaisissa ohjelmissa on pyritty löytämään
ympärileikkaajille vaihtoehtoisia toimeentulon
lähteitä, jotta he pystyvät luopumaan
ympärileikkaajan ammatistaan.
Tyttöjen ympärileikkaukseen liittyy kysymyksiä
perinteestä ja kulttuurisesta jatkuvuudesta.
Ympärileikkauksen kautta uudistetaan yhteisön
kulttuurista ja etnistä identiteettiä määrittelemällä
yhteisön ominaisluonnetta ruumiiseen liittyvien
merkkien ja merkitysten avulla. Sille on esitetty
myös uskonnollisia perusteluja, vaikka tyttöjen
ympärileikkaus ei kuulu minkään uskonnon
perusopetuksiin. Tyttöjen ympärileikkaamiseen
liittyy usein sosiaalinen hyväksyntä. Ympärileikkaaminen
on sukukypsyyden merkki ja tarkoittaa
tytön muuttumista naiseksi. Esimerkiksi Keniassa
ympärileikkaus on tärkeä siirtymäriitti tyttöjen
maailmasta naisten maailmaan.
Ympärileikkauksen kautta tytöistä tehdään
naisia poistamalla joissain yhteisöissä miehisiksi
koetut ruumiinosat. Ympärileikkaus on siis
naisidentiteetin symboli. Ympärileikkaus on myös
kunnollisen, kunniallisen ja naimakelpoisen naisen
merkki, ja se on usein naimisiin pääsyn edellytys.
Esimerkiksi Somaliassa ympärileikkauksen
on uskottu takaavan tytön neitsyyden ennen
avioitumista. Ympärileikattu tyttö on perheelleen
arvokas, sillä hän tuo avioituessaan perheelleen
korkean morsiusmaksun.
 
Ympärileikkauksen tarpeellisuutta on perusteltu
myös sillä, että sen on otaksuttu vähentävän
naisen yliseksuaalisuutta tai vastaavasti lisäävän
aviomiehen seksuaalista nautintoa. Monilla
alueilla ympärileikkaus nähdään puhdistautumisleikkauksena,
jonka kautta rituaalisesti epäpuhtaat
sukuelimet poistetaan. Tyttöjen ympärileikkaus
saatetaan nähdä hedelmällisyyttä ja hygieenisyyttä
lisäävänä toimenpiteenä, joka estää tiettyjen
tautien tarttumisen. Ympärileikkaukseen
liittyy myös esteettisiä arvoja. Klitoriksen saatetaan
esimerkiksi pelätä kasvavan kohtuuttomasti
ja alkavan roikkua. Kauneuskäsitykset ovat
kulttuurisia ja ympärileikattu nainen on yhteisössään
paitsi normaali, myös kaunis.
 
I Välittömät seuraukset
• kipu ja psykologiset seuraamukset
• verenvuoto
-anemia
-verenpaineen lasku
-vuotoshokki
-kuolema
• tulehdukset
-haavatulehdus, haavan aukeaminen
-verenmyrkytys
-jäykkäkouristus
-virusinfektiot (HIV, B- ja C-hepatiitit)
-septinen shokki ja kuolema
• virtsaamisvaikeudet
-virtsaumpi
-virtsaputken vaurioituminen
-virtsatietulehdus
• luunmurtumat kiinnipitämisen seurauksena
• lähikudosten vaurioituminen
I I Myöhäisseuraamukset
• kipu
-kuukautiskivut
-yhdyntäkivut
• arpeutumisen jälkivaivat
-ulkosynnyttimien kystat ja
märkäpesäkkeet
-neuroomat
-kudosten joustamattomuus
-kuukautisvuodon pakkaantuminen
emättimeen
-avanteet rakkoon tai suoleen
 
gynekologinen tutkimus ja
katetrointi saattaa olla kivulias
tai mahdoton
• virtsaamisongelmat
-virtsatietulehdukset
-pidätyskyvyttömyys
-virtsatiekivet
• vaikutukset hedelmällisyyteen ja
sukupuolielämään
-yhdyntäkivut
-vaginaalinen yhdyntä voi
olla mahdoton
-orgasmiongelmat
-hedelmättömyys
• muut seuraamukset
-psykologiset ongelmat
(posttraumaattinen stressi,
painajaiset, ahdistus, masennus)
-krooniset virusinfektiot
(HIV, B- ja C-hepatiitit)
I I I Synnytykseen
l i i t tyvät ongelmat
• synnytyspelot
• ponnistusvaiheen pitkittyminen
• vaikeus seurata synnytyksen kulkua ja
sikiön vointia
• repeämät
-verenvuoto
-tulehdukset
-alkeellisissa olosuhteissa jäykkäkouristus
ja verenmyrkytys
• turhat keisarileikkaukset
• kroonisten infektioiden siirtyminen
äidiltä lapselle
 

Yhteistyössä