Voiko syksyllä koulun aloittavan kanssa jo harjoitella kotona yksin olemista?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Menee kyllä joka tapauksessa ap -ja ip -kerhoon, mutta muuten vapaa-aikoina voisi ehkä harjoitella, että olisi kotona yksin kun käyn esim. kaupassa. Ei oikein lastakaan huvita kaupassakäynti. Puhelin on hankittu tulevaisuutta ajatellen.
 
Tietysti voi :)

Meidän syksyllä eskariin meneväkin on jo ollut yksin kotona esim. kauppareissun ajan, kännykkä seuranaan.

Mun mielestä kouluun menevän kanssa jopa pitää jo harjoitella asiaa, syksyllä tulee niin paljon kaikkea uutta kuitenkin eteen.
 
Kiitos vastauksista! :) Jotenkin tuntuu, ettei täällä lapset saa jäädä yksin kotiin kuin vasta joskus 3.-4. luokalla.. Ihan Suomessa kuitenkin asutaan. Joo nyt me aletaan rohkeasti harjoittelemaan. Lapsi on kuitenkin luonteeltaan järkevä ja luotettava. -ap
 
Meillä askarilainen ei suostunut enää menemään hoitoon, on siis ollut aamut ja iltapäivät joko yksin tai isoveljen kanssa riippuen siitä monelta veljen koulu alkaa/päättyy.
 
Voi ja kannattaa. Meillä saa eskarilainen jäädä kotiin kauppareissun ajaksi ja kulkea pieniä matkoja tuttua reittiäkin yksinään. Kännykkä turvana onnistuu hienosti.
 
No sanotaan nyt että olisi todellakin jo korkea aika opetella. Itse kävin tuon ikäisenä kyläkaupassa äidin asialla, kauppalista vaan mukaan. Älkää hei tehkö niistä mukuloistanne niin avuttomia!
 
No sanotaan nyt että olisi todellakin jo korkea aika opetella. Itse kävin tuon ikäisenä kyläkaupassa äidin asialla, kauppalista vaan mukaan. Älkää hei tehkö niistä mukuloistanne niin avuttomia!

Peesaan, mutta silloin oli erilaista ja 'sallittuakin' tuo, tuikitavallista ja normaalia. Nykyään susta tehtaillaan ls ilmoituksia jos piltit jää vartiksikaan yksin, vaikka olis minkälainen hälytysjärjestelmä käytössä....
 
Meillä on kevään ajan harjoiteltu silloin tällöin yksinoloa, kylläkin oli pakko se puhelin sitten hankkia lapselle. En ole soitellut että miten menee, mutta on tärkeää että hänellä on puhelin hätäapuna tarvittaessa.

No ainoa soitto joka on tullut oli iskälle, että miksi telkkariin ei tule kuvaa :)

Kesän aikana koululaisen kanssa pitää alkaa harjoitella myös koulutien kulkemista yksin. Meillä on nyt aloiteltu myös kauppareissujen harjoittelu ja hyvin on mennyt. Saa jotain pientä hakea kuten maitopurkin.
 

Similar threads

Yhteistyössä