Voiko masennus ja ahdistuskohtaukset olla sellaisia että ne tulevat esille vain töissä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Miten on?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Miten on?

Vieras
Mulla on kaveri joka on ollut jo kohta puoli vuotta sairauslomalla masennuksen ja joidenkin ahdistuskohtauksien takia. Töissä se ahdistuu niin ettei pysty toimimaan, ei saa öisin nukuttua ja on hirveän väsynyt ja masentunut. Työmatkalla meinaa bussissa saada ahdistuskohtauksia kun ei kestä olla ahtaassa tilassa muiden ihmisten kanssa.

Sairauslomilla se sen sijaan voi hyvin. Pystyy matkustelemaan kaikilla kulkuneuvoilla, nukkuu hyvin, jaksaa harrastaa aktiivisisesti, sisustaa kotia, urheilla ja pitää huolta ulkonäöstään ostamalla vaatteita, käymällä kampaajalla, laittamalla kynsiä ja meikkaamalla. Käy juhlimassa ja harrastuksessaan esiintyy ja ohjaa muita. Lapsenkin kanssa liikkuu ja harrastaa ilman ongelmia. Mitään ahdistuksia ei ole eikä tuo vaikuta yhtään masentuneelta.

Sitten kun pitää palata takaisin töihin niin masennus alkaa heti tuntua eikä hän saa mitään tehdyksi.
 
Todellakin voi. Itselläni just näin, ollut jo useita vuosia. Töissä on tuskainen ja ahdistunut olo. Kotona ja vapaalla voi hyvin. Ja sairauslomilla. Työ on siis mulla olon aiheuttaja ja syytkin ovat selvillä. Aamulla kun siirryn kotoota töihin vetäsen suojakuvun päälle ja otan sen sit pois kun lähden töistä. Vaälillä auttaa paremmin, välillä huonommin.
 
Minulla oli tuollaisia oireita edellisessä työpaikassa. Sunnuntai illat menivät itkiessä, maanantai ahdisti. Viikolla meni illat koomatessa ja ahdistuessa. Töissä kävin itkemässä vessassa välillä. Aloin jo olla sitä mieltä, että menen lääkäriin ja pyydän lääkkeet ja sairaslomaa. Päätin vaihtaa työpaikkaa, kun sopiva sattuin kohdalle. Ahdistus ja masennut alkoivat vähentyä. Meni siinä useampi kuukausi, mutta selvisin... ehkä ystäväsi työssä ja työpaikassa on jotakin, joka ahdistaa? Minulla se oli esimies ja mahdoton työmäärä.
 

Yhteistyössä