Teet kakkupohjan edellisenä päivänä (pelkän leivotun kakkupohjan voi myös pakastaa) ja täytät sen edellisenä päivänä (kermat + hillot tms). Sitten jääkaappin se tekele. SeuraaVANA päivänä kermat päälle ja koristeet. Siten säilyy hyvänä. Koristeet alkaa helposti värjäämään ja ajan saatossa (muutama päivä) kerma muuttuu sellaiseksi jankiksi.
Voi pakastaa, tosin ei se niin hyvää enää pakastuksen jälkeen ole.
Illalla alkaviin juhliin leipoisin pohjan edellisenä päivänä. Täyttäisin viimeistään seuraavana aamuna, koristelu sitten riippuu millaisesta kakusta on kyse. Kermavaahtokakun koristelisin aamulla, se on parempaa kun saa vähän tekeytyä. Joku marsipaani taas vettyy helposti jääkaapissa.
pakastaa täytetynkakun, mutta sulamaan hyvissä ajoin. Itse teen kakun niin,että pohja aamulla ja illalla täytteet, annan vetäytya jääkaapissa vuorokauden ja juhlapäivänä pari tuntia ennen kermat ja koristeet. Marrsipaanin tms. laitan n 4h ennemmin.