Voiko foolihappoa saada vahingossa liikaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hm
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

hm

Vieras
Joudun käyttämään lääkitystä tän raskauden aikana, ja vaarana suu-kitalakihalkio (pieni riski) ja kuullut että riittävä foolihapon syönti turvaisi ettei tälläistä pääse syntymään. Riittääkö Multivita Raskaus jossa fooihappoa 200-400mg?
 
Alkuperäinen kirjoittaja hm:
Joudun käyttämään lääkitystä tän raskauden aikana, ja vaarana suu-kitalakihalkio (pieni riski) ja kuullut että riittävä foolihapon syönti turvaisi ettei tälläistä pääse syntymään. Riittääkö Multivita Raskaus jossa fooihappoa 200-400mg?
Niin, kannaataako ottaa vielä joku foolihappolisä??? Joo, tiedän lääkäriltä olisi parempi kysyä... :)
 
Kysy neuvolasta. Raskausaikana ei syödä mitään kuulopuheiden perusteella. Multivita pitäisi riittää, mutta isompi annos ei ole vaaraksi ainakaan satunnaisesti. Mutta kehottaisin edelleen kysymään neuvolasta tai apteekista.
 
"Kuvaus

Folaatti eli foolihappo on vesiliukoinen vitamiini, joka toimii elimistössä koentsyyminä aminohappojen ja nukleotidien aineenvaihdunnassa. Finelin foolihappo on summattu foolihaposta ja erilaisista folaattiyhdisteistä. Foolihapon hyviä lähteitä ovat tuoreet kasvikset, hedelmät ja marjat, pavut, täysjyvävilja sekä maksa. Foolihapon puute aiheuttaa megaloblastisen anemian.


Suurin hyväksyttävä päiväsaanti aikuiselle

1000 µg/vrk
Vain valmisteen tai täydennyksen muodossa
Foolihappovalmisteen runsas käyttö voi peittää B12-vitamiinin puutteen oireet.
Lukua voi käyttää suuntaa antavana arvioitaessa mahdollista liikasaantia aikuisväestöryhmissä.
Ei suositella yksilön liikasaannin arviointiin."
http://www.fineli.fi/component.php?compid=2273&lang=fi
 
Minulle tuli viimeisellä kolmanneksella megaloblastisen anemia ja foolihappoa meni 5 mg/vuorokausi. Hematologi ehdotti 3 mg/vuorokausi, mut ravitsemusterapeutti halusi väkisin tuon 5 mg/vuorokausi.
 

Similar threads

Yhteistyössä