Viron risteily + passi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ----------------
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

----------------

Vieras
Tarvitsenko passia, jos menen 22h -Viron risteilylle, mutta en mene lainkaan maihin? Tarkistetaanko passi siis jo laivaan mennessä vai vasta maihin pyrkiessä?
 
Tallinnaan päin suuntautuvalla matkalla tarvitaan joko passi tai virallinen, poliisin myöntämä henkilökortti (ei ajokortti / kuvallinen kelakortti). Varsinaista passintarkastusta ei tehdä mutta pistokokeita saattaa olla, samoin lippuja noudettaessa saatetaan passi / henkilökortti kysyä.
 
minulla on jokusen kerran kysytty henkilökortti tai passi siinä luukulla kun olen lippuja hakenut (tilaan aina matkan itse laivayhtiön sivuilta) Voi toki olla eri asia jos matkan ottaa jostain näistä eläkeläisreissuista joissa mennään bussilla joissa se kuski kuulemma haee ne liput ja jakaa .
 
Kyllähän se passi katsotaan siinä luukulla, muuten et pääse laivaan sisään. (tai henkilökortti)
Passintarkastusta ei enää ole välillä Helsinki-Tallinna.
 

Yhteistyössä