Vinkki lapsen ummetukseen!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Iloinen Possu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

Iloinen Possu

Vieras
Ja meillä ainakin toimii tämä esikoisella joka on ollut aina herkästi ummella. Nyt on taas monena päivänä tullut pientä tilsaa eikä kunnon kakkaa, nyt taas juoksi potalle eikä mitään tullut joten hieroin peukalolla vasemmalta alavatsalta alaspäin suuntauvasti ja sitten poika saikin jo kakan tehtyä.

Ja sitten ottaisin lisää vinkkejä ummetuksen hoitoon jos teillä on :)
 
Anna kuuriluontoisesti levolacia (Eli vaikka kuukauden joka päivä), samalla katsot, että syö kuituja tarpeeksi. Tällä tavalla voi ummetuksesta päästä kokonaankin eroon, kun vatsa alkaa toimia oikealla tavalla. Lapsen ei tarvitse enää jännittää kovaa kakkaa ja oppii itsekin rennommin kakkaamaan.
 
jos taapero niin rusinat saa masún toimimaan.

vauvalle kuumemittarin pään kastaminen vaseliinin ja ihan hellästi työntää pään peräaukon suulle. usein ulostamisrefleksi toimii
 

Yhteistyössä