Viimeinen puhelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja yök
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

yök

Vieras
ja varmaan sai hyvät rahat seiskalta, voi jeesus ettei typerämpää sakkia ole olemassa

Hän kysyi, tulenko hänen hautajaisiinsa, 20-vuotias Rauno kertoo 7 päivää -lehdessä.

lisää aiheesta

Kauhajoen tragedia tv:ssä

Rauno lupasi ystävälleen tulevansa.

Saaren vuosia tuntenut Rauno kertoo lehdessä vastanneensa Matin puheluun tiistaina kello 11.53. Kysyttyään Matilta mitä tälle kuuluu, sai Rauno järkyttävän vastauksen. Matti kertoi ampuneensa juuri useita ihmisiä ja soittavansa jättääkseen hyvästit.

Matti kertoi puhelussa suunnitelleensa ampumista kaksi pitkää vuotta ja pyysi Raunoa järjestämään polttohautauksen.

Ystävä kertoo lehden haastattelussa Matin kertoneen jo ystävyyden alussa kiusaamisesta, joka oli ollut rankkaa erityisesti yläasteella. Ystävän mukaan myös lukio jäi kesken kiusaamisen vuoksi.

Pari vuotta sitten Rauno huomasi ystävänsä muuttuneen. Matti oli alkanut ihannoida muun muassa koulusurmaajia.

Rauno oli ystävästään huolissaan, mutta olo helpottui hieman, kun Matti kertoi hakeutuneensa kesällä hoitoon ja saaneensa rauhoittavan lääkekuurin.
http://www.iltalehti.fi/kauhajoentragedia/200809258324931_kj.shtml
 

Yhteistyössä