Verkkokauppa lähetti tilaukseni vahongossa vanhaan osoitteeseen, mitä tehdä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Muuttanut
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Muuttanut

Vieras
Osaisiko joku auttaa!
Tilasin yhdestä verkkokaupasta aurinkolasit (pieni paketti siis, mahtuu postiluukusta) ja vaihdoin tietysti toimitusosoitteeksi uuden osoitteeni. Nyt kuitenkin huomasin että osoite ei päivittynytkään jostain syystä ja paketti on lähtenyt vanhaan osoitteeseen. Mitähän minun pitäisi tehdä, mistä alkaa kysellä pakettia?
 
Me ollaan asuttu tuossa osoitteessa joskus 2v sitten ja sen jälkeen jo kahdessa muussakin :( En ole varma onko postin kääntö voimassa enää. Mietin juuri että menisin käymään siellä mutta matkaa on reilu 80km :( Kai se on postiin mentävä kysymään jos tietäisivät, hitsi miten ottaakin päähän!
 
Jos asukas ei ole rehellinen siinä vanhassa kämpässä, ja palauta postiin lähetystä, niin et saa mitenkään sitä itsellesi siltä. Mutta voihan olla, että postinjakaja ei jaa väärällä nimellä siihen osoitteeseen.
 
[QUOTE="Sirkkeli";26222635]Jos asukas ei ole rehellinen siinä vanhassa kämpässä, ja palauta postiin lähetystä, niin et saa mitenkään sitä itsellesi siltä. Mutta voihan olla, että postinjakaja ei jaa väärällä nimellä siihen osoitteeseen.[/QUOTE]

Jakaja EI VOI päättää omin nokkineen tollasta.
 
[QUOTE="Alkup.";26222592]Me ollaan asuttu tuossa osoitteessa joskus 2v sitten ja sen jälkeen jo kahdessa muussakin :( En ole varma onko postin kääntö voimassa enää. Mietin juuri että menisin käymään siellä mutta matkaa on reilu 80km :( Kai se on postiin mentävä kysymään jos tietäisivät, hitsi miten ottaakin päähän![/QUOTE]

Siinä tapauksessa on ihan oma mokasi.
 
[QUOTE="Alkup.";26222592]Me ollaan asuttu tuossa osoitteessa joskus 2v sitten ja sen jälkeen jo kahdessa muussakin :( En ole varma onko postin kääntö voimassa enää. Mietin juuri että menisin käymään siellä mutta matkaa on reilu 80km :( Kai se on postiin mentävä kysymään jos tietäisivät, hitsi miten ottaakin päähän![/QUOTE]

Nämä joka toinen kuukausi muuttavat ovat ongelma kenelle tahansa, joka yrittää lähettää jotakin tai tavoittaa tärekänkin asian kanssa.
 
[QUOTE="joo";26222653]Jakaja EI VOI päättää omin nokkineen tollasta.[/QUOTE]

Mitä postinjakaja ei voi päättää???

Postinlajittelija vertaa läjhetyksen tietoja jakelupisteen tietoihin, ja jos ne ei täsmää niin lähetykselle etsitään uusi osoite...
 
Mitä postinjakaja ei voi päättää???

Postinlajittelija vertaa läjhetyksen tietoja jakelupisteen tietoihin, ja jos ne ei täsmää niin lähetykselle etsitään uusi osoite...

Jaetaan yksinomaan osoitteen perusteella, tarralla varusteltuna. Tarrassa tekstinä tyyliin: jaetaan osoitetiedon perusteella, jos ko. henkilö ei asu tässä osoitteessa, voitte palauttaa lähetyksen lähimpään postilaatikkoon tai postitoimipisteeseen.

Tämän jälkeen aletaan miettiä seuraavaa osoitetta..
 
[QUOTE="joo";26223053]Jaetaan yksinomaan osoitteen perusteella, tarralla varusteltuna. Tarrassa tekstinä tyyliin: jaetaan osoitetiedon perusteella, jos ko. henkilö ei asu tässä osoitteessa, voitte palauttaa lähetyksen lähimpään postilaatikkoon tai postitoimipisteeseen.

Tämän jälkeen aletaan miettiä seuraavaa osoitetta..[/QUOTE]

Siis joo, jos muuttaneet-listalta ei löydy ko. hlön uutta osoitetta niin sitten käytetäään tuon tarran kera osoitteessa...
 
[QUOTE="joo";26223053]Jaetaan yksinomaan osoitteen perusteella, tarralla varusteltuna. Tarrassa tekstinä tyyliin: jaetaan osoitetiedon perusteella, jos ko. henkilö ei asu tässä osoitteessa, voitte palauttaa lähetyksen lähimpään postilaatikkoon tai postitoimipisteeseen.

Tämän jälkeen aletaan miettiä seuraavaa osoitetta..[/QUOTE]

Ainakin meille tulee vanhalla osoitteella postia, jossa posti on korjannut osoitteen itse. Posti ei siis ole kiertänyt vanhan osoitteen kautta (tuttuja asuu siellä ja on ollut puhetta asiasta)

Eli kyllä sillä nimelläkin on merkitystä!
 
[QUOTE="vieras";26223086]Ainakin meille tulee vanhalla osoitteella postia, jossa posti on korjannut osoitteen itse. Posti ei siis ole kiertänyt vanhan osoitteen kautta (tuttuja asuu siellä ja on ollut puhetta asiasta)

Eli kyllä sillä nimelläkin on merkitystä![/QUOTE]

Mutta pääsääntöisesti postit, paketit jne. jaetaan yksinomaan osoitteen perusteella. Jotain tietty tulee nimen perusteella muuttoilmoituksen tehneille :saint:
 
[QUOTE="joo";26223182]Mutta pääsääntöisesti postit, paketit jne. jaetaan yksinomaan osoitteen perusteella. Jotain tietty tulee nimen perusteella muuttoilmoituksen tehneille :saint:[/QUOTE]

14- ja 21-paketit kyllä mutta muut postit ei...
 
Hei!

Itella Postin velvollisuutena on jakaa lähetykset lähetyksen tuote-ehtojen mukaisesti ensisijaisesti lähetykseen merkittyyn osoitteeseen. Jos vastaanottaja on kuitenkin tehnyt lähetykseen merkitystä osoitteesta voimassa olevan vakituisen osoitteenmuutoksen, Itella Postin tulee toimittaa kirjelähetykset ja yleispalvelupaketit (Postipaketti-tuote 10 kg saakka) ilmoituksen mukaiseen voimassa olevaan vakituiseen osoitteeseen. Muut postilähetykset Itella Posti palauttaa lähettäjälle, taikka käsittelee perillesaamattomana.

Suosittelen, että olet yhteyedessä lähettäjään. Jos lähetyksesi on lähetetty seurattavana lähetyksenä (esimerkiksi paketti), saat lähettäjältä lähetystunnuksen, jolla lähetyksen tilanne/sijainti voidaan tarkistaa. Jos lähetys on vielä Itella Postin hallussa, asiassa voidaan edetä esimerkiksi siten, että lähettäjä muuttaa siihen toimitusosoitteen.

Jos olet lähetystunnuksen kera yhteydessä Postin asiakaspalveluun p. 0200 71000 (pvm/mpm) tai asiakaspalvelu@posti.fi, voimme selvittää asiaa tarkemmin.


Ystävällisin terveisin,

Virpi Mustonen
Asiakasneuvoja
Postin asiakaspalvelu
www.posti.fi/yhteystiedot
 

Similar threads

Yhteistyössä