Vauvakuume jo 8-vuotta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Unelma"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

"Unelma"

Vieras
Hei!

Nyt on vauvakuume pahimmillaan, mutta en saa itseäni otettua niskasta kiinni ja tehtyä asioille mitään :(

Olin 14-vuotta kun "kuume" iski pienemmän sisaruksen syntyessä, ja nyt 22-vuotiaana ei helpota.

Minä vain pelkään, että en kykene saamaan lasta tai elämäntilanne ei ole sopiva.

Minulla on vakituinen työpaikka (alkoi vasta nyt keväällä, mutt ehdin olla sijaisena jo 6kk, minulle hyvä paikka), tulot 1800-2200e/kk riippuen lisistä, pysyvä parishde (ainakin hyvällä pohjalla ollut nyt 5-vuotta), kolmio suht hyvällä alueella (naapurit repii hermoja ajoittain, mutta ulkoilumaastot hyvät ja mettää riittää, kauppoihinkaan ei pahamatka) ja auto sekä ajokortti.

Asiat mitkä vaivaa, on puolison opiskelut, vielä olisi kaksi vuotta jäljellä, jotta hän valmistuisi ammattiin (alalla työvoimapula = varmasti töitä löytyy).
Puoliso on minua 8-vuotta vanhempi, joten on 32v kun valmistuu, minä 24.
Omat arvot ja ajatukset lapsen hankkimiseen/saamiseen/hyvään ajankohtaan on ollut työ+talous+koti+parisuhde kunnossa. Nyt vain toinen on töissä, toisella hyvät tulot toinen opiskelee.

En haluaisi enää yhtään odottaa, mutta silti emmin edes yrittää.
Molemmat haluaisimme lasta, mutta se on hieman hankalaa.
Minä tupakoin, haluan lopettaa ennen lapsen yrittämistä, mutta en saa aikaiseksi.
Kuukautiseni ovat loppuneet ylipainon takia ja cpo:n, mutta mahdollisesti ovuloin?!
Painoa olen yrittänyt pudottaa kertaa miljoona, mutta aina vain turvaudun tuttuun ja turvalliseen ruokaan.
Ennen liikuin paljon, pyöräilin helposti 30km päiväsä, tein lihastreeniä salilla ja olin hyvässä kunnossa.
Sitten masennuin ja lihoin PALJON!
Nyt en syö enää lääkkeitä, terapia on lopetettu onnistuneesti ja elämä muutenkin hymyilee.
Ja kaikenlisäksi meidän parisuhde koostuu kahdesta naisesta, pitäisi keksiä/löytää joku mies auttamaan asiassa, mutta miten monimutkaista siitäkin tulisi?

On vain tunne, että elämästä puuttuu joku, se on oma lapsi.

Ihan hullua pohdintaa, mahdotonta näillä näkökulmilla, mutta mitää ideoita mitä kannattaisi tehdä?
En tiedä minkä suhteen, mutta pakko oli kirjoittaa mitä päässä pyörii.
 
Harvemmin juu kaksi naista saa keskenään lapsia. Luonto ei ole tarkoittanut mäin.
Elämäsi tuntuu olevan melkoisen huteralla pohjalla.
Olet selkärangaton.
Ei missään tapuksessa lasta tuohon tilanteeseen.
 
Jos ei ole kuukautisia niin ei ole ovulaatiota, se on ongelma nro 1. Naisen on mahdollista myös yksin käydä hedelmöityshoidossa luovutetun sperman avulla (googleta) joten miestä ei tarvita. Sen sijaan gynekologinen terveys on ratkaisevaa. Ylipaino on usein esteenä hoidoille, yksityisestä en tiedä, mutta julkisilla sanoivat että bmi pitää olla alle 35. Tosin jos ei ole miestä, niin yksityiselle mentävä kuitenkin. Se on myös melko kallista.

Vinkkejä tilanteeseen:
* laihduta
* lopeta tupakointi
* säästä rahaa
* odottakaa että molemmat vakituisesti töissä
* harkitkaa puolisosi raskautumista sinun sijasta jos et kykene laihduttamaan
* mene gynekologille keskustelemaan seksuaaliterveydestäsi ja ehkä tuesta laihduttamiseen

Mulla on mies, mutta olin/olen hyvin ylipainoinen, luulin etten saa lapsia (ei kuukautisia vaikkei mitään vikaa olekaan). Minulle tehtiin vatsalaukun ohitusleikkaus, laihduin 40kg ja vuosi leikkauksesta tulin raskaaksi.

Jos jotain oikeasti tahtoo, se on mahdollista, mutta asioiden eteen on tehtävä töitä. Tsemppiä!
 
Oletteko ajatelleet olisiko isänä joku tuttu mies, vai menisittekö jonnekin klinikalle? Raskautuminen voi olla todella hankalaa jos menkatkaan ei ylipainonon vuoksi tule. Tiedän että on helpompi sanoa kuin tehdä, mutta koita laihduttaa. Jo muutaman kilon pudotus voi saada ihmeitä aikaan :)
 

Similar threads

K
Viestiä
8
Luettu
252
A
O
Viestiä
3
Luettu
209
M
A
Viestiä
10
Luettu
279
A

Yhteistyössä