Vasemmisto vaatii Suomen itärajaa auki

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Miksi Rydman vaatii esim. Nikkelin tuonnin jatkumista, vaikka Suomi tuottaa 80% koko euroopan nikkelistä ja tämä leikkaa suoraan Suomessa tehtävää työtä ja tästä hyötyy vain Venäjän valtio ja Venäjän armeija?
 
Käännytyslakihan ei vaikuta turvapaikanhakijoihin oikeastaan mitenkään, niin en oikein ymmärrä mistä tässä puhutaan. Sen lisäksi on huomattava, että käännytyskieltoon on aina sisältynyt poikkeuksena vastaanottajamaan ja -yhteisön turvallisuus. Eli mikäli vastaanottaminen olisi turvallisuusuhka, siihen ei ole velvollisuutta. On selvää, että Venäjältä tulevat turvapaikanhakijat muodostavat turvallisuusuhan.
 
Ei ihmisoikeus, mutta OrpoPurralle se on "talousoikeus". Nikkelin pitää kulkea, koska Venäjän sota tarvitsee sitä.

Jos sitä ei tulisi, niin keskustan kaivos voisi tuottaa liian hyvin ja suomen talous saattaisi menestyä liikaa. Se olisi este rakennemuutokselle, jossa omaisuus keskitetään rikkaille
 
Tuo venäjän kaupan suojeleminen on kyllä käsittämätöntä etenkin, kun sillä vain vähennetään kotimaista tuotantoa. Suomi tekee 80% eu:n nikkelistä, mutta vienti pitää turvata erityisjärjestelyillä, jotta OrpoPurra saa aseistettua Venäjän armeijaa
 
Yhdysvallat oli harkinnut myös liikemies Harry ”Hjallis” Harkimon lisäämistä Venäjä-pakotelistalleen. Edellisenä vuonna listalle olivat joutuneet venäläis-suomalaiset oligarkit Gennadi Timtšenko ja Boris Rotenberg.

Harkinnan vahvisti HS:lle Yhdysvaltain pakotepolitiikan toteuttamisesta vastannut entinen diplomaatti Daniel Fried.

Vuoden 2015 valmistelussa Yhdysvallat kiinnitti huomiota jo aiemmin listattujen oligarkkien apureihin ja liikekumppaneihin. Sellaisiksi laskettiin Timtšenkon pitkäaikainen yhteistyökumppani Kai Paananen ja Boris Rotenbergin poika Roman Rotenberg.
 
Haluaako ap kertoa missä kohtaa vaaditaan rajaa auki? Nimittäin tuo kirjoitus koskee rajalakia ja tarkemmin ottaen sitä että tp-hakemus voidaan jättää käsittelemättä. Raja on kiinni koska tuota lakia ei voida käytännössä soveltaa. Välineellistetty maahantulo ei ole EU-sopimusten piirissä.
 

Yhteistyössä