valtakirja- asiaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Khimaira
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Khimaira

Vieras
Kun perikunnan raha- asioita hoitaa yksi nimetty ihminen, niin saako hän käyttää perikunnan rahoja mihin vaan?
Perunkirjoitusta ei vielä ole tehty, mutta kun pankista tulee valtakirja jolla annetaan suostumus että kyseinen henkilö saa nostaa varoja, käyttää tilejä, mydä arvopapereita, yms.
Onko sellainen paperi turvallista allekirjoittaa :ashamed: ?
 
Mä en allekirjoittaisi. Onko se mahdotonta, että jos perikunnan rahoja käytetään niin joka kerran pyydettäisi pesänosakkailta erillinen suostumus? Näin pystyisitte valvomaan ettei perikunnan rahoja käytetä väärin. Tietenkin se helpottaa asioiden hoitamista jos ei aina tarvi pyydellä suostumuksia, mutta kun näitä surullisia tarinoita on, että perikunnan rahat on vaan kadonneet jonnekin. Jos ei nyt ihan kamalasti ole rahaliikennettä tuolla perikunnan tilillä niin pyytäisin joka kerran erillisen valtakirjan.
 
En mäkään ihan noin avointa valtakirjaa antaisi. Vähintäänkin pitäisi jotenkin rajata, että rahoja saa käyttää vain perikunnan kannalta välttämättömiin tarkoituksiin. Arvopapereiden myyntiin en antaisi valtakirjaa missään olosuhteissa.
 
Tuossa paperissa ei ole mitenkään kerrottu sitä että nostettavia varoja käytettäisiin perikunnan tai osakkeen välttämättömiin menoihin.
Esim. tämmöinen kohta vähän arveluttaa:
valtuutettu saa iritisanoa tallelokerosopimuksen sekä vastaanottaa säilytyksessä olevan omaisuuden.

Sitten kun puhutaan että saa käyttöoikeuden kuolinpesän talletustileihin, niin siinä ei ole merkattuna tilinumeroita, se kohta on tyhjä.

Hmph. Pitää varmaan soittaa jollekin lakimiehelle joka tietää näistä asioista : /
 
Joka tapauksessa jollakin täytyy olla se valtakirja. On siinä sitten nimetty 1 tai 8 henkilöä joiden pitäisi olla aina yhtä aikaa pankissa ja muualla koko lauman allekirjoittamassa ja kaikkien aina todistaa olevansa pesän osakas. Kyllä se helpointa on antaa jollekin ne valtuudet. Jos pesän omaisuus on todella merkittävä, niin yleensä se valtuutettu on jo asianajotoimisto.
 

Similar threads

M
Viestiä
57
Luettu
4K
V
J
Viestiä
34
Luettu
4K
N
E
Viestiä
13
Luettu
893
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä