V
viera.s
Vieras
Kyllä ne nimikoida kannattaa. Vaikka lapsi tunnistaakin vaatteensa, niin aivan niin tarkka hän tuskin on, että erottaa omansa kaverin tismalleen samanlaisesta vaatteesta? Ikävää lähteä kokoa liian pienillä kengillä päiväkodista kotiin
Mutta sen leukoplastin saa repimällä pois...joten sen kanssa nimikointi ei ole pysyvä. Joskin mua aina jaksaa ihmetyttää se, että miten se nimikointi alentaa vaatteen arvoa? Jos nimikointi on siististi pesulapussa tms. niin ei se ole kyllä tähän päivään mennessä ainakaan omalla kohdallani tuotteen ostopäätökseen vaikuttanut sitten niin millään lailla![]()
No epäilen, että yhtä lailla voi sekoittua vaikka nimi olisikin kirjattuna, sillä tuskin lapsi uloslähtökiireessä nimilappuja etsii vaatteista. Ennemmin vaikka joku värikäs tarra auttaisi tuohon. Lapsi ei osaa vielä lukea ja vaikka oman nimensä kirjoitettuna tunnistaa, sen etsiminen muiden nimien joukosta voisi olla hänelle melko työlästä. Lapset pukeutuu noin isojen ryhmässä itsenäisesti eikä ainakaan tutustumispäivänä tädit olleet edes vieressä sitä vahtimassa, joten pk-tädit ei nimilappujen perusteella oikeita vaatteita lapsille etsi.
Meillä on jotain kierrätysvaatteita ja ainakin minua pikkuisen harmittaa, kun niihin on kirjoitettuna "väärä" nimi. Vaikka se olisi ihan siististi pesulapussa, niin ei siihen enää toista nimeä sitten siististi ja selkeästi saa.