Vaatteiden nimikointi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja päiväkoti alkaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kyllä ne nimikoida kannattaa. Vaikka lapsi tunnistaakin vaatteensa, niin aivan niin tarkka hän tuskin on, että erottaa omansa kaverin tismalleen samanlaisesta vaatteesta? Ikävää lähteä kokoa liian pienillä kengillä päiväkodista kotiin :)

Mutta sen leukoplastin saa repimällä pois...joten sen kanssa nimikointi ei ole pysyvä. Joskin mua aina jaksaa ihmetyttää se, että miten se nimikointi alentaa vaatteen arvoa? Jos nimikointi on siististi pesulapussa tms. niin ei se ole kyllä tähän päivään mennessä ainakaan omalla kohdallani tuotteen ostopäätökseen vaikuttanut sitten niin millään lailla :D

No epäilen, että yhtä lailla voi sekoittua vaikka nimi olisikin kirjattuna, sillä tuskin lapsi uloslähtökiireessä nimilappuja etsii vaatteista. Ennemmin vaikka joku värikäs tarra auttaisi tuohon. Lapsi ei osaa vielä lukea ja vaikka oman nimensä kirjoitettuna tunnistaa, sen etsiminen muiden nimien joukosta voisi olla hänelle melko työlästä. Lapset pukeutuu noin isojen ryhmässä itsenäisesti eikä ainakaan tutustumispäivänä tädit olleet edes vieressä sitä vahtimassa, joten pk-tädit ei nimilappujen perusteella oikeita vaatteita lapsille etsi.

Meillä on jotain kierrätysvaatteita ja ainakin minua pikkuisen harmittaa, kun niihin on kirjoitettuna "väärä" nimi. Vaikka se olisi ihan siististi pesulapussa, niin ei siihen enää toista nimeä sitten siististi ja selkeästi saa.
 
Poika oli 6 vuotta vuoropäiväkodissa, ja kyllä, nimikoin kaikki vaatteet, jopa sukatkin. Eikä hävinny mitään. Osaan kirjotin pesulappuun kuulakärkikynällä tai merkkaustussilla, osaan laitoin niminauhan taggitilla kiinni (helppo irroittaakin tarvittaessa). www.euroteam.fi.
 
Kiitos vastauksista! Taidan tyytyä apteekin teippiin ja osaan laittaa nimen tussilla/kuulakärkikynällä suoraan. Ehkä kuopuksellekin jotkut tarrat vielä tilaan kun ne on kivan näköisiä (ja varmaan haluaa kun veljelläkin on)mutta pääasiassa laitan teippiä vaan. Teipin ja tarrat saa pois jos vaatteen laittaa eteenpäin (sille joka pelkäsi jälleenmyyntiarvon heikkenevän nimikoinnin myötä) Esikoinen sisävaatteita tuskin päivän aikana edes vaihtaa mutta kuopuksella voi välillä käydä pissavahinko.
 
Juuri meinasin kysyä, että todellako te nimikoitte kaikki lasten vaatteet? Meidän vanhin ollut reilu kolme vuotta päiväkodissa, enkä koskaan ole nimikoinut kuin ulkovaattet ja kengät. Eikä ole koskaan tullut sanomista. Tosin ei meillä ole pyydettykään kuin juuri nämä vaatteet merkkaamaan. Suhteellisen pieni päiväkoti kyseessä, mutta omalla vastuulla tietenkin jätän merkkaamatta. Isompi kyllä tunnistaa omat vaatteensa, mutten ole pienimmänkään vaatteita merkkaillut.

Ihan todellakin nimikoin. Ulkovaatteet kuten haalarit harvemmin häviävät mutta ei ole yksi, kaksi eikä viisikään kertaa kun etenkin pojan sisävaatteet ovat olleet häviksissä. Kummasti on löytyneet kun niissä on ollut nimi, samoin sormikkaat ja muu pikkutipehööri. Niitä sisävaatteita nimenomaan heitellään sinne sun tänne ja sitten ihmetellään missä on. Hoitajatkin ovat olleet tyytyväisiä, monesti ovat sanoneet että kiva kun tietää aina mitkä on teidän kun ne on nimikoitu.
 
Alkuperäinen kirjoittaja päiväkoti alkaa;30149127:
Kiitos vastauksista! Taidan tyytyä apteekin teippiin ja osaan laittaa nimen tussilla/kuulakärkikynällä suoraan.

Osta nimenomaan Leukoplastia äläkä sitä apteekin halpaa. Leukoplast pysyy paremmin ja siitä ei jää yhtä helposti tarrajälkiä. On hieman kalliimpaa, mutta sen arvoista.
 
Me olemme tilanneet www.rautakainen.com nettikaupasta silitettäviä nimilappuja, jotka kestää hyvin 60 asteen pesussa. Olemme myös tilanneet nimikointitarroja, jotka kestää hyvin 40 asteen pesussa, ja tuntuvat kestävän myös 60 asteen "vahinkopesuja" Sivulla on paljon hauskoja kuva vaihtoehtoja, ja annoimme muksujen valita omat nimikointinauhat (kilpa-auto ja leppäkerttu).
 
Ketjun ap täällä päätti tulla kertomaan miten kävi. :) Tarroja on parissa vaatteessa, villasukat/lelut ym leukoplastilla ja pääosa sisävaatteista nimikoitu tussilla/kuulakärkikynällä pesulappuun/niskalappuun jos on. Helpottaa ettei päiväkodissa ole lastemme kaimoja eli etunimi riittää.
 
Itse olen käyttänyt myös tuota urheiluteippiä. Eka rulla, jonka ostin syksyllä 2011, oli sellaista leveää ja siitä sai hirveän määrän nimitarroja. Ostin vasta tänä syksynä seuraavan rullan. Se olikin jotain halpaa (kylläkin apteekista) ja sillä ei tehnyt kertakaikkiaan mitään, kun heti irtoili. Ostin sitten tuota Leukotapea eikä ole enää ongelmia.

Joissakin vaatteissa sama nimiteippi esim. pesulapussa on pysynyt koko vaatteen käyttöiän tiheistä pesuista huolimatta, joihinkin pitää uusi teippi laittaa melkein joka pesun jälkeen. Olen merkinnyt myös sukat laittamalla teipin varren sisäpuolelle (poika keksi vasta nyt, ettei halua mitään nimeä näkyville, eikä ole teippiä sieltä varren sisästä huomannutkaan ;-) ). Sukat oli välillä merkkaamatta, mutta tänä syksynä yhtäkkisen sään muutoksen vuoksi oli suunnilleen kaikilla lapsilla sukat kastuneet ulkoilussa ja niitä oli sitten piiiitkä rivi patterilla kuivumassa. Tunnistin omani sukat, mutta jos vaikka monilla sattuu olemaan Pilkkosetin sukkia, niin eipä enää tiedä, mitkä on kenenkin.
 

Yhteistyössä