Uusi tyylikäs lastenvaunusuoja merkki

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tyyli mamma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
niin yrittäjä äiti, musta kans käsityöläisiä ja taiteilijoita (noitten vaunusuojien tapauksessa graafikoita) pitäis enemmän arvostaa ja hyväkyä tuollaiset hinnat.
 
Alkuperäinen kirjoittaja yrittäjä äiti:
Kauniita...yrittäjänä ja käsityöläisenä en pidä tota hintaa kalliina.
Jos et halu ostaa tuotteita jotka 6-vuotiaat on pikkusormilla tehny, niin se maksaa...

Kuka/mikä takaa, ettei noita kalliita suojia pikkusormet tehneet? Tuskin mikään
 
era: näköjään et kattonut mikä ton verkkokaupan ajatus on (eettisyys ja ekologisuus), plus valmistusmaa on Ruotsi. Toivotaan, että Ruotsissa ei työskentele 6-vuotiaat...
 
Alkuperäinen kirjoittaja kemian ja bilsan ope:
BKM, mitkä ihmevaunut sulla on? Kysyppä neuvolasta bakteereista ja vaunusuojista, auttaako vai ei...

No mä olen kyllä ihan mikrobiologian opettajan kanssa tästä puhunut. Ja emme käytä enää vaunuja. Jos joku tietää vaunut, jotka on täysin steriilit sisältä, niin ne mäkin haluaisin nähdä.
 
Saatan tietysti olla väärässä, mutta eikö noista räteistä aina varoitella lehdissä yms. Eihän sinne vaunuihin nyt aurinko pääse paistamaan ja onhan niissä se verkkokin yms. Ei vaan ilma kierrä ja tulee kärryihin liian kuuma helteellä, kun se ainut ilma-aukko tukitaan moisella rätillä.
 
Huomasin, että noissa Baby Peaceissä oli sivut auki. Eli siinä tapauksessa parempi kuin kokonaan suljettu harso.
Kyllä aurinko pääsee vaunuihin ja sen mukana haitalliset UV-säteilyt.
 
Kuka nyt pitää koko ajan vaunusuojaa? Mutta on se hyvä olla, kun haluaa saada lapsen nukkumaan meluisissa paikoissa tai just yleisillä paikoilla kun vaavi on ihan pieni ja pöpöt on valloillaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja BKM:
Ai, mun ei oo koskaan vaan ollut tarvetta altistaa lasta tuulelle, auringolle, pakkaselle ja melulle. Meidän vaunut oli hyvin suojaisat muutenkin, vaunut voi aina kääntää niin ettei tuuli tai aurinko osu sinne ja melussa ei meidän koskaan ole tarvinnut liikkua. Bakteerit taas menee tollasista räteistä ohi ja läpi ihan mennen tullen.

Itselläni ei ole autoa joten vaunujen kanssa on jouduttu liikkumaan säällä kuin säällä. Sideharsoa pidin vaunujen suu-aukon edessä esim räntäsateessa ja tuiskussa kun muuten kaikki loska lensi vauvan kasvoille (siitäkin oli kokemuksia) ja kun meillä ei ole heittoaisaa niin vaunuja ei saa aina käännettyä niin että aurinko ei häikäise tai vaunuihin tuule sisään. Lapseni myös nukkuivat kaikki päiväunet ulkona vaunuissa, joten vaunujen suu-aukon suojaamalla hengitysilman lämpötila ei laske liikaa pakkasella.

Tuollaisen kankaan melusuojaan en ihan usko, en myöskään siihen että bakteerit lentäisi sinne vaunuihin sisään ilman suojaa sen enempää ellei nyt sitten joku tunge päätään siihen aukkoon ja aivastele.

Tuollainen valmis suoja olis ihan kätevä, mutta mielestäni liian kallis eikä nuo myöskään kovin kauniita ole mitä tuolla myytiin.

 
En väittänyt että eikö osa bakteereista pääsisi läpi, mutta varmastikkaan ei niin paljon kuin jos olisi ilman mitään. Steriilistä vaunuista en sanonu mitään.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kolmen mama:
Tuollainen valmis suoja olis ihan kätevä, mutta mielestäni liian kallis eikä nuo myöskään kovin kauniita ole mitä tuolla myytiin.

Jatkan vielä että tuollainen suoja on kätevä myös siinä vaiheessa kun vauva jo hieman isompi, eikä välttämättä malta nukkua vaunuissa/rattaissa vaikka olisi väsynyt vaan haluaa kurkkia "maisemia". Meillä asian ajoi se sideharso, nuorin etenkin ehdollistui sille niin että uni tuli samantien ihan itsekseen kun sain harson viritettyä rattaisiin näkösuojaksi (nukahti sillä aikaa kun laitoin itselle kenkiä jalkaan tms)

 

Yhteistyössä