usea pienehkö velka ulosottoon, mitäs nyt?!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja apuja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

apuja

Vieras
Niin kävi, että aikanaan tuli otettua erinäisiä pieniä kulutusluottoja tms. toisella yritti maksaa toista ja soppa oli valmis. Nyt on kaikki menossa ulosottoon. Olen opiskelija, eli suojaosuus huomioon ottaen, minulta ei voi ulosotto ottaa juuri tällä hetkellä mitään. Voiko uo pakottaa myymään asunnon? Uo ei saisi siitä mitään, koska asuntolainaa on hyvin paljon, suhteessa siihen, mitä asunnon myynnistä saisi, arvioiden mukaan. Tarkoitus on kyllä myydä asunto itse siis välittäjän avulla tietenkin, että saisi edes asuntolainan pois (se maksetaan kuuliaisesti tottakai aina ajallaan). Ja muuttaa halvemmin asumaan, tiedä sitten minne?! En nyt kaipaa mitään kettuilevia saarnoja tms. Olen oppinut kyllä. Tilanteet on vaan olleet mitä on. Mitä niille veloille nyt tapahtuu mitkä on/menossa ulosottoon?
 
Se että onko halvempaa asua omassa vai vuokralla on ihan lainan lyhennys erästä kiinni, nykyään on yksiöissäkin korkeat vuokrat ,tietysti riippuu paljon alueesta. Ja asunnon myynti on nyt vähän huonolla ajankohdalla, pitkät myynit ajat ja tämä "taantuma" .

Onko mahdollista hakea pankista "lisä" asuntolainaa, joustoluottoa tai opintolainaa ja maksaa ne kaikki ulosotossa jo olevat/menevät velat? Pankilla on pienempi kk-erä kun kulutusluotoissa tms.. ja pankki joustaa enemmän maksuissa ja muissa asioissa kun "pikalainaajat"

Itselläni ollut samanlainen tilanne että 4000e "pikalainoja" menossa ulosottoon tyhmyyksissäni niitä kun tuli otettua, hain pankista lisä lainan asuntolainaan ja maksoin kaikki ulosottoon pois ja makselen nyt 100e kk:ssa isompaa asuntolainan lyhennystä.

Parempi kai se on että jollain saa maksettua ne nyt pois jos ei ole mennyt vielä luottotietoja, kun että annat niiden mennä ulosottoon sillä mallilla että ei ne voi multa lyhennyksiä ottaa, sitten kun ne voi niin ne ottaa kanssa niille kuuluvan.

Kyllä ne asiat hoituu tavalla tai toisella!
 
Me ei haluta enää senttiäkään lainaa lisää. Tarkoitus päästä meille liian kalliiksi tulleesta asunnonsta+asuntolainasta eroon eli vuokralle. Työllistyä uudelta alalta heti koulutuksen jälkeen ja maksaa ne ulosottovelat pois.
 
Koeta järjestää asiasi niin, ettet ainakaan vuokralle joudu, sillä silloin maksat vieraista seinistä. Pääkaupunkiseudulla vuokrat ovat niin korkeat, että samalla summalla lyhentelee lainaa jo melko kivasti. Pankkiin minäkin suosittelen menemään. Oppia ikä kaikki.
 
Ainahan voi pankista pyytää että asuntolainasta maksetaan vaan joka kuukausi pelkät korot jonkun aikaa, sillä "ylimääräisellä " rahalla mikä jää asuntolainan lyhennyksestä maksaa pois niitä muita lainoja, jos ei lisää laina halua hakea maksaakseen kokonaan pika velat pois.

Jos teillä ei vaihtoehtoja ole niin asunto myyntii vaan ja toivotte että saatte sen mahd. nopeesti myytyä ja tarpeeksi isolla summalla. Tiedätte varmaan että asunnon pitää olla ollut omistuksessanne 2v. että ei mene myynti voittoa.
 
lisäys tohon aiempaan tekstiini että tuo pika velkojen pois maksu kannattaa vaan siinä vaiheessa jos ne ei vielä ole ulosotossa , että onko perintätoimistolla silloin ei vielä luottotiedot ole mennyt ja pois maksaminen kannattaa mutta jos jo ulosotossa niin luottotiedot mennyt ja maksamista kannattaa lykätä siihen asti kun kykenee, mutta jos myytte nyt asunnon pois niin ulosotto saattaa puuttua asunnon myynnistä saatuun voittoon.
 

Yhteistyössä