uimapuku 7kk pojalle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja uimari...
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

uimari...

Vieras
No nyt sitten alkaa vauvauinti meillä ja pitäisi uimapuku saada(ohjaaja neuvoi, ettei uimavaipaa).Mistä olette ostaneet ja millaisen? Painipukumallisen vai pökät vain?
 
Meillä oli käytössä H&M:n Logg Sport housut, mutta alla uimavaippa... Tosin oli ne nyt rannalla ihan ok ilmankin vaippaa vaikka on aika isoa kokoa. Painijanpuku on lämpöisempi kyllä...
 
Alkuperäinen kirjoittaja uimari78:
Ei se painijanpuku ole kyllä tippaakaan lämpösempi märkänä =D Mutta sen mallinen meillä on käytössä.

Ehkä ei, mutta niin meille uimaope sanoi ja suurimmalla osalla sitten oli sellainen, syytä en sitten tiedä eikä se kyllä kiinnostakaan.
 
Hei
MEillä on ollu käytössä uimahousut. Meille suositeltiin uimahousuja, koska uimapuku on vilponen, kun nousee ylös altaasta. Uimahousut löysin lastentarvikekaupasta. Netistä löytyy myös hyvin kauppoja josta saa uikkareita.
 
Meillä oli uimapuku pojalla käytössä. Uimahousut ostettiin vasta kun poika täytti 2v, meidän hoikalla pojalla ei olisi uimahousut kyllä pysyneet pienempänä edes päällä vaikka olisi kuinka nauhoista kiristellyt.
Ja uimapukuja myydään ihan marketeissa esim. prismassa, cittarissa, tarjoustaloissa/tokmanneissa...
 
Monet vauvauintiohjaajat suosittelevat käytettäväksi housumallin uimavaippoja. Näin veden stimuloiva vaikutus lapsen iholla on parhaimmillaan. Otteen saaminen lapsesta on altaassa helpompaa uimahousujen kanssa kuin ns. kokouimapuvulla. Hyvin istuva uimavaippahousu pysyy päällä napakasti, markettien ja hemppamaukkojen uikkarit eivät sovellu vauvauintiin.
 
MEille käskettiin laittaa lahkeellinen uimapuku eli tollanen painijapuku-malli =) Ohjaajat eivät suosineet uimavaippoja koska niissä lapsen on hankalempi ja kömpelömpi liikkua. Saattavat myös turvota isoiksi palloiksi ja kastuessaan painavat paljon..

 
Alkuperäinen kirjoittaja Bambi80:
MOhjaajat eivät suosineet uimavaippoja koska niissä lapsen on hankalempi ja kömpelömpi liikkua. Saattavat myös turvota isoiksi palloiksi ja kastuessaan painavat paljon..

Uimavaippa ei kyllä turpoa... Se on juuri se ainoa ero tavalliseen vaippaan...
 
Selvä, itselläni ei ole kokemusta uimavaipasta mutta näin meille ohjaajat kertoivat että muuttuvat "palloksi" =) Oletin sen tarkoittavan sitä että turpoavat... Voi tietty olla että ei turpoa mutta muuten vaan on kömpelöitä käyttää.
 
Meillä kiellettiin nyt sitten infossa uimavaippa, syystä että ei tiedetä mitä siitä irtoaa ja he sanoivat, että turhaa rahastusta, mutta jotkut uimahallit käskee käyttää sitä, kun on sattunut kakkavahinkoja, kestouimavaippa sallittu. Lahkeellisia uimapukuja ei saa laittaa, jos niissä lahkeet löysät. Pitää olla tiukat reisistä ja vyötäröstä. Minä nyt sitten hankin netistä kestouimavaipan, toivottavasti se on hyvä. Kiitän vastauksista.
 

Yhteistyössä