Työkkärin työharjoittelu?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "kysyn"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Joskus oli vähintää 4 h oltava per pvä.

Mutta kai se nykyään on enempikin ja mikäli osaat hommas jo entuudestaan(on koulutus ja työkokemusta) niin parhaimmillaan se on sitten 8,5h + ruokis vielä päälle, eli 9 h. Ilman ylläpitokorvauksia tai matkakuluista mitään apuja.. :D ah, se oli niin ihanaa aikaa. Onneks ei enää tarvi..

Onneksi on sen verran rehtejä työnantajia vielä olemassa, että pahoitellen kertovat(tai työkaverit) ettei siellä ketään oteta jatkossa vakihommiin, kun otetaan aina se uus "harjoittelija" orja.
 
Työaika on 4 – 8 h/pv, 5 päivää viikossa. Työaikaan tulee sisältyä taukoja työehtosopimuksen mukaisesti.

Tällaisen löysin kun googletin... tiedä sitten onko nuo vielä voimassa...
 
Mä olen työllistetty työkkärin kautta. Otin innolla homman vastaan ja olin tosi motivaatioitunu työhön ja olisin ollut valmis ko paikassa tekemään vaikka mitä. Tämän ku työkkäri sai tietää ni tuli ehdoton ei. Ainoastaan saan tehdä just sitä mitä minulle työkkäri on määrännyt. Käytännössä istun suurimman osan ajasta.
Sanon suoraan et työkkäristä palkatuista ihmisistä halutaanki tehdä laiskoja saamattomia vätyksiä.
 

Yhteistyössä