Tuttipullosta vieroitus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Itku"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

"Itku"

Vieras
Onko jollain kokemusta tai hyviä vinkkejä avuksi? Meillä siis poika tottunut saamaan nukkumaan mennessä unimaidon, mutta nyt kun tuli 1v täyteen niin ollaan päätetty vieroittaa ihan siitä syystä että kun suu on täynnä hampaita niin ei tee tuo tuttipullo enää hyvää niille eikä se maito hampaiden pesun jälkeen. Ollaan koitettu pikku hiljaa vaihtamalla maito vedeksi ja se onnistuikin hetken, mutta nyt huutaa taas maidon perään, tämä keino ei siis toimi. Poika ei syö (ei ole koskaan syönyt) tuttia, joten sekään ei ole vaihtoehto. Yöt ovat olleet kokonaisia 1kk iästä asti, joten maito nukahtaessa on vain "paha tapa".
 
Annoitko hänen huutaa vai yrititkö jotain hyssyttelyä tms? Mä koitin tänään laulamista, silittelyä, hyssytystä, kapaloa ja sylissä kiikutusta mutta mikään ei toiminut. Lopulta lähdin huoneesta pois, huutoa kesti sen 5-10min ja lapsi nukahti. Tuntuu vaan itsestä kurjalle vaikka tiedän ettei hänellä mikään hätä vaan maitoa huutaa.. :/
 
Niin no sitten tästä ei ollut mitään hyötyä. Lähinnä jos jollain ollut vauva yhtä kovasti pullon perään. Tänään päikkäreille mennessä en antanut edes nokkamukia mukaan, vaan jätin sänkyyn ja laitoin soittorasian päälle. Pari minuuttia pyyteli mämmää melko käskevään sävyyn mutta sitten rauhoittui ja kävi unille. Toivottavasti tää ei pulloa ollenkaan kikka nyt toimii ja selvitään ilman huutoja.
 
Meilläkin vaan se pullo jätettiin kerrasta pois, ei korvattu vedellä, vaikka neiti oli tottunut kerran yössä maitoa saamaan. Tyttö oli silloin vähän reilu vuoden ikäinen, tuudittelin ja lauloin unilaulun, laitoin sänkyyn ja tassuttelin uneen. Ei oikeastaan koskaan pyytänyt pulloa ja kun kerroin että äidillä oli pullot menny rikki tiskatessa, niin se vähän jopa nauratti neitiä. Tuteista vierotettiin muutama kuukausi myöhemmin samalla tavalla. Kai se vaan oli lapsikin valmis kun ei tuttien ja pullon perään pahemmin huudellut.
 
[QUOTE="vieras.";29263931]Meilläkin vaan se pullo jätettiin kerrasta pois, ei korvattu vedellä, vaikka neiti oli tottunut kerran yössä maitoa saamaan. Tyttö oli silloin vähän reilu vuoden ikäinen, tuudittelin ja lauloin unilaulun, laitoin sänkyyn ja tassuttelin uneen. Ei oikeastaan koskaan pyytänyt pulloa ja kun kerroin että äidillä oli pullot menny rikki tiskatessa, niin se vähän jopa nauratti neitiä. Tuteista vierotettiin muutama kuukausi myöhemmin samalla tavalla. Kai se vaan oli lapsikin valmis kun ei tuttien ja pullon perään pahemmin huudellut.[/QUOTE]

*tykkää*

:)
 
Reilu 1vee ja vaihdoin maidon veteen. Eipä kelvannut vaan heitti aina pullon pois, niinpä en enää antanut pulloa ollenkaan. Tästä nyt ehkä kuukausi aikaa ja vieläkin nukahtaminen kestää kauemmin kuin ennen pullon pois ottamista, vähän väliä käyn silittelemässä yms. En kyllä heti mene jos sellasta kiukkuitkua itkee, on vaan ärsyyntynyt kun ei nukahda. Viime päivät olen antanut valvoa tunnin myöhempään ja eilenkin nukahti ihan sopuisasti. Auttaisiko jos annat valvoa oikein väsyneeksi ja nukahtaisi helpommin, vähitellen sitten unohtaisi koko pullon.
 
Pitää koittaa valvottaa vähän. Hän tosiaan on vasta pari päivää sitten täyttänyt 1v joten ei tosiaan ymmärrä mitään "pullo meni rikki" selityksiä. :D Eikä kyse ole siitäkään etteikö olisi valmis luopumaan, tuttipulloa ei ole moneen kuukauteen käytetty kuin nukahtamiseen joten ei ole tarvis, on vain se paha tapa. Toivon tosiaan että tästä nukutusrumbasta selvittäis nopeasti, kauheat paska mutsi fiilikset kun toisella paha mieli.
 

Yhteistyössä