Tuttipullo ja vaipat pois

Esikoista en nyt enää muista kunnolla, mutta eipä tuo paljon pulloa käyttänyt ja vaipattomaksikin oppi tosi varhain.

Kakkonen jätti pullon kokonaan noin 11 kk:n iässä (aloitti pullomaidolla maailmanvalloituksensa) ja vaipat heitettiin nurkkaan n. 2 v 2 kk:n iässä.

Kolmas ei ole pulloon koskenutkaan, on nyt 1 v 8 kk ja kieltäytyy tarmokkaasti istumasta potalle. Ja muuten on sit pissaillu ja kakkaillu pottaan parikuisesta lähtien, lopetti homman kesällä ja on nyt sit oltu tauolla. Vaippaa on aina pidetty.
 
tuo 2v heitti pullonsa keväällä roskiin, oli silloin n. 1v10kk. suunnilleen saman ikäisiä on muutkin olleet, paitsi kakkonen oli 11kk.
päivävaipoista esikoinen luopui n. 1,5 vuotiaana, kakkosella meni lähemmäs kolmea, kolmonen oli jotain vähän reilu 2v, samoin nelonen. vitonen on vaipoissa. Yövaippaa käyttivät eka ja toka 5 vuotiaaks, kunnees aloittivat lääkityksen, kolmas käyttää yhä yövaippaa, 4v9kk ja neljäs on yövaipaton ollu kesästä asti eli n. 1v 11kk iästä.
 
Esikoinen lopetti pullon käytön 1 v ja ilman vaippaa on ollut n. 2 v 5kk iästä (päivä kuiva oli jo jonkin aikaa ennen kuin vaipasta luovuttiin). Kuopuksen kohdalla nämä eivät ole viellä ajankohtaisia.
 

Yhteistyössä