Turvaistuin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja LAKI
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

LAKI

Vieras
Nyt kun on tämä uusi laki astunut voimaan ja poliisi vielä tehostetusti tarkkailee, niin tuleekohan sakot jos 1 vuotias istuu istuimessa kasvot menosuuntaan?

Kummin päin meinaatte turvaistuimen asentaa tästä eteenpäin? Selkä- vai kasvot menosuuntaan?

Mites teillä isommat lapset on autossa?

Meillä lapset, 3kpl, pitää takapenkille laittaa. Vauva selkämenosuuntaan turvaistuimessa laidassa. 4 vuotias vyöistuimessa toisessa laidassa ja 6 vuotias keskellä pelkässä lanne turvavyössä. Ei meidän autoon mahdu vielä isoimmallekin koroketta. Miten tavalliseen henkilöautoon mahtuisi jos isommat lapsetkin olisi vähän pienempiä?
 
siitä ei tule sakkoja jos on kasvot menosuuntaan.. olikohan kysymyksesi? kunhan ei ole etupenkillä kasvot menosuuntaan ;)
mutta siitä voi tulla(varoitus varmaan alkuun), jos 6v on alle 135cm, niinkuin varmaan onkin? Sillä tarvii olla jonnin näkönen koroke.
Onko teillä airbageja? jos ei ole niin nuorin voisi matkustaa edessä selkämenosuuntaan ja sinä takana, näin mahdutte kaikki autoon, turvallisin paikkahan lapsille on takana mutta pakon sanelemana on keksittävä ehkä muita ratkaisuja. Viimeinen vaihtoehto on lähteä autoliikkeeseen istuimien kanssa ;)
 
Kopsattu Poliisin sivulta:

”Lasta suositellaan kuljetettavaksi selkä ajosuuntaan niin kauan kuin hän sopii istuimeen, mutta ainakin kolmeen ikävuoteen saakka. Valtaosa onnettomuuksista on etupäätörmäyksiä. Lapsen kaularakenne ei ole riittävän vahva kestämään kolarivoimia, koska aikuisiin verrattuna heidän päänsä on painavampi suhteessa kehoon. Selkä ajosuuntaan olevassa turvaistuimessa lapsen kaula saa tarvitsemansa tuen”, kertoo Liikenneturvan toimitusjohtaja Matti Järvinen.

http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/
 
siis eikös sitä lasta nimenomaan sen takia kuljeteta selkä menosuuntaan niin pitkään kuin mahdollista, että se on lapselle turvallisinta, eikä sen takia, että joku laki sanoo tai että voisi saada sakot muuten... Voi haloo ihmiset! Itselle ei tulisi mieleenkään laittaa omaa lastani naama menosuuntaan vielä moneen vuoteen.
 
Eli laki tosiaan määrää, että lapsilla pitää olla ""virallisesti hyväksytty"" turvalaite. Joka on sopivan kokoinen lapsen kokoon ja painoon nähden.

Oli se turvalite, sitten kaukalo, istuin, koroke tai muu virallinen turvalaite.

Sitä laki ei määrää matkustaako vauvat kasvot menosuuntaan, selkä menosuuntaan tai miten. Tai minkä merkkisessä istuimessa, kaukalossa, korokkeessa.

Ainoastaan, että lapset ovat kokoon/painoon nähden ""virallisesti hyväksytyssä"" turvalaitteessa.
 
Meillä lapsi alkaa olla siinä iässä, että turvakaukaloon ei enää mahdu. Olenkin ihmetellyt kun kaupoissa on paljon istuimia myytävänä, joissa sanotaan, että voidaan asentaa vain kasvot menosuuntaan päin. Olenkin miettinyt miten tämä uusi laki vaikuttaa asiaan. Pitää ilmeisesti nyt perehtyä tarkemmin.
 
Meillä nuorin istuu ihan selkämenosuuntaan päin, ja siitä ei tingitä vaikka mikä olisi. Tuttavalla samanikäinen istuu etupenkillä naama menosuuntaan päin koska on airbäkki!
Takana heillä on äiti ja 2 lasta, toinen laidassa ja toinen keskellä kun on jo vanhempi ja isompi.

Mutta pitäisikö 6 vuotiaalla olla koroke kun on vain lanne vyö takapenkin keskellä? Korokehan pitää olla ettei se vyö, mikä tulee ylhäältä asti, paina lapsen kurkkuun jarrutuksessa.

TURVALLISUUS ennen kaikkea on meilläkin perusteena aina! 1v:n pää painaa paaaljon enemmän suhteessa vartaloon että huonosti käy jos on väärinpäin ja tulee nokkakolari.

Mutta mites tekisitte just isomman lapsen kanssa? Jos koroke ei mahdu taakse ja istuu keskellä missä vain lannevyö?
 

Yhteistyössä