Turvaistuimen kiinnityksestä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja autoilija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

autoilija

Vieras
Saako istuin / kaukalo heilua yhtään?

Vaikka on oikein asennettu ja vyöt niin tiukalla kuin ne saa niin esim kaukalon soviteosa liikkuu hieman istuimessa kuten myös kasvot menosuuntaan oleva turvaistuin.
 
No jos puhut autobabyn jalustasta niin se kyllä heiluu miten vaan. Siksi meillä ei sitä käytettykään kun oli niin holtiton heilumaan vaikka kuinka kiristi vyöt.

Kasvot menosuuntaan asennettava istuin on kyllä pysynyt tosi tukevasti paikoillaan. Ei valittamista. Kyllähän senkin saa heilumaan jos oikein rivakasti ravistelee, mutta lapsen istuessa ja toisinaan tempoessa ei kyllä liiku mihinkään.
 
Auton penkit ovat pehmeät ja antavat aina hiukan periksi. Siksi kiinnitystä olisi hyvä kiristää jonkin ajan päästä, kun pehmusteet ovat painuneet. Pari senttiä istuin/kaukalo kyllä saa heilua kun kovaa sitä keikuttaa, mutta ei enempää.

Autobabyn jalustan on kyllä meidän autoihimme saanut asennettua tukevasti kun on samalla painanut jalalla sitä jalustaa alaspäin kun on vetänyt vyöt kireälle. Ja tosiaan kiristänyt uudestaa muutaman päivän päästä.

Tuossa Hi-Wayssakin on todella hyvä turvavyön lukitus, lukot on helppo napsauttaa kiinni kun vetää vyötä mahdollisimman kireälle. Istuin onkin helppo asentaa tukevasti kiinni. Samanlainen lukitus on myös kasvot menosuuntaan -istuimessamme, Recaro Young Sportissa. Sitäkin painan hiukan jalalla alaspäin kun kiristän vöitä, niin ei heilu kuin sen sentin-pari.
 

Yhteistyössä