Turvaistuimen käyttö-ikä?? onko sellaista???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja SUXU
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

SUXU

Jäsen
09.04.2008
101
0
16
Onko turvaistuimilla mitään käyttö ikää??
Meidän kuopus alkaa olemaan niin iso että kohta saa laittaa turvakaukalon pois ja turvaistuimen autoon.
Mutta, hoksasin että eikait niillä ole mitään käyttö ikää kun turvakaukaloilla olen kuullut että käyttö ikä on 5-6.v.
Syynä siihen että muovi osat haprastuu yms.
Tosin onhan tuossa turvaistuimessakin muovisia..
Istuin on ostettu joskus 5vsitte.

Pitikö ruveta kuvetta kaivamaan ja uusi ostamaan..
 
Petri Koiviston mukaan turvaistuimelle ei ole olemassa parasta ennen -päivämäärää, vaikka Yhdysvalloissa myytävissä turvaistuimissa viiden vuoden käyttöaika onkin määritelty. Turvaistuimen valmistuspäivämäärä pitäisi löytyä stanssattuna kaikkien istuimien runkomuovista. Muovin ja vöiden kulumisen ja heikkenemisen johdosta vanhan istuimen ostajan kannattaa harkita ostamista, varsinkin jos käyttöohje ja istuimen käyttöhistoria ovat hämärän peitossa.

http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/vaaratilanteita_turvaistuimessa/
 
Meillä on reilu 5 vuotta vanha kaukalo ja turvaistuin ja ovat edelleen melko priimakunnossa. Ainakin turvaistuin on niin raskasta tekoa ja maksoi uutena hirmu paljon etten kyllä hevillä uutta vielä ostaisi! Eiköhän sen huomaa kokeilemalla onko muovi hapertunut.. Kyllä aion vielä kolmannellakin lapsella noita samoja käyttää.
 
Esikoisen käyttämä turvaistuin on onneksi hyvässä kunnossa ja kun itse tiedän millä käytöllä tämä istuin on ollut niin uskallan käyttää kuopukselle.
Pitääpä ennen käyttöä käydä läpi se istuin että näkee onko muoviosat haprastuneet! :wave:
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
2K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä