Tupakoitko/käytitkö alkoholia raskausaikana?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Siinäpä se kysymys tuli. Itse en alkoholia käyttänyt raskausaikana ja tupakoinninkin lopetin heti raskaaksi tultuani. Mutta nyt kysyisin että miten perustelit sen itsellesi että jatkoit tupakointia/alkon käyttöä vielä raskaana ollessasi? Puuttuiko neuvola mitenkään? Miten lapsi?
 
Poltin muutaman tupakan satunnaisesti enkä sitä itselleni perustellut jos haluat tarkkoja määriä niin sanoisin 10 tupakkaa kuukaudessa, mutta niin että saatoin olla kuukauden polttamatta ja sitten taas poltin muutaman enemmän. Ikää oli jo sen verran viimeisessä raskaudessa että ei ollut tarvetta perustella ei itselle eikä muille. Viinilasillisen join joskus ruokaillessa.
Kesähäissä join varmaan illan aikana kaksikin lasillista skumppaa. Ykkösoluen join satunnaisesti ja alkoholitonta olutta join aika paljonkin. Neuvolassa en nyt mainostanut "paheitani" eli eivät puuttuneet. Lapsi oli aivan normaalin kokoinen ja näköinen ja sai täydet pisteet.
 
[QUOTE="Vieras";28503151]Poltin muutaman tupakan satunnaisesti enkä sitä itselleni perustellut jos haluat tarkkoja määriä niin sanoisin 10 tupakkaa kuukaudessa, mutta niin että saatoin olla kuukauden polttamatta ja sitten taas poltin muutaman enemmän. Ikää oli jo sen verran viimeisessä raskaudessa että ei ollut tarvetta perustella ei itselle eikä muille. Viinilasillisen join joskus ruokaillessa.
Kesähäissä join varmaan illan aikana kaksikin lasillista skumppaa. Ykkösoluen join satunnaisesti ja alkoholitonta olutta join aika paljonkin. Neuvolassa en nyt mainostanut "paheitani" eli eivät puuttuneet. Lapsi oli aivan normaalin kokoinen ja näköinen ja sai täydet pisteet.[/QUOTE]

:confused:
 

Yhteistyössä