Totuus Barack Obamasta.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Lyön vetoa, että et olisi kysyttäessä osannut vastata, että Obaman USA oli sotaisampi ja muiden oikeuksia enemmän polkeva kuin Bushin USA. Se että yrität nyt vetää tuollaista roolia tekee sinusta naurettavan.

Siis et oo tosissas, jos joku ei ole tajunnut et 9/11 jälkeen sotiminen on ollut jatkuvaa lähi-idässä, ja usa on ollu sörkkimässä kaikissa sisällissodissa ja pysäyttäneet paljon terroristeja ja heidän johtohahmojaan siinä ohessa, niin eipä ole kovin paljoa maailmam menoa seurannut
 
Obama "veti punaisen viivan", mutta se jäikin sanojen asteelle kun Syyria käytti joukkotuhoaseita. Trump määräsi ensitöikseen ohjusiskun. Obama oli periaatteessa sitä mieltä, että voisi varmaan yrittää neuvotella Pohjois-Korean kanssa, mutta ei uskaltanut toimia siinäkään asiassa. Trump uskalsi. Obama ilmoitti USA:n liittyvän Pariisin ilmastosopimukseen, vaikka tiesi ettei se mene läpi senaatissa eikä asia kuulu presidentin päätösvaltaan. Trump korjasi tämän populistisen virheen ja oikaisi Obaman kannan. Yleisesti ottaen voidaan sanoa, että Trump on tehnyt rohkeasti päätöksiä, vaikka paskaa tulee niskaan koko ajan. Sellainen on todellinen johtaja.

Joo päätöksiä on tehnyt ja nyt pikkuhiljaa alkaa huomaamaan kuinka homma kusee.
Mut sähän varmaan kohta kerrot kuinka väärässä olenkaan, ei tarvii, mä meen nukkuu
 
Mä en tiedä palstapersu meneekö sulla nyt taas niin sanotusti lujaa vai ei niin lujaa, kun postaat näitä ihmisten mollausviestejä, mutta oletko koskaan oikeasti pysähtynyt miettimään, miksi teet niin, päivästä, viikosta, kuukaudesta, vuodesta toiseen?

Oletko tutkinut sisintäsi ja miettinyt, mitä sieltä oikein löytyy?

Jos joku kohta ehättää sanomaan, että henkilö provoilee, niin ei tällainen provoilumääräkään olisi normaalia.

Mikä sinulla on, oikeasti? Et varmaan itsekään ole ihan tyytyväinen elämääsi, sillä sitähän tämä kirjoittelusi peilaa. Itsevarman ihmisen ei tarvitse moista tehdä.

Syrjäytymiseen ja sen aiheuttamaan pahaan oloon on saatavilla apua,n haluaa. Vaikka täällä, luot nikin ja kirjoitat, mikä mieltä painaa. Eikös juu.

Kaikkea hyvää <3
Onko persu rumin sana jonka olet keksinyt? Sen huomaa. Kaikki jotka ovat eri mieltä suvakin kanssa ovat persuja. Vaikka en tiedä onko henkilö persu jolle vastaat, tiedät että sinä olet idi ootti suvakki. Puhu asiasta älä henkilöstä!
 
Meksikon on vähän pakko suostua Trumpin vaatimuksiin, koska Meksiko tarvitsee USAa, mutta USA pärjää tarvittaessa ilman Meksikoa.
Meksikon lähes kaikki vienti kohdistuu USAan, se valtio romahtaa heti, jos Trump laittaa oikeasti rajat kiinnit meksikaanien tavaroilta.

https://fi.iherb.com/c/iherb-brands?rcode=mop737

Mutta koska se sopimus ei ole noiden kahdenkeskeinen, ei voida nyt vielä asiaa lyödä lukkoon, Kanadalla on vielä sanansa sanottavissa tässä asiassa.
 
Meksiko maksaa tavalla tai toisella, jos tämä sopimus saadaan tehtyä, joo meksiko maksaa muurin mut jos muuria ei rakenneta, ne miljardit jää usan muuhun käyttöön, eli kuka siinä nyt sit häviää? Meksikon rahat menee joka tapauksessa, eli niille varmaankin ihan sama laitetaanko rahat muuriin vai jonnekkin muualle
 
On paljastunut, että Trumpetti ei edes halua olla presidentti, kunhan lähti mukaan piruuttaan. Kävelevä katastrofi ja Melanie vain odottaa, milloin voi lähteä kävelemään.
 
Siis et oo tosissas, jos joku ei ole tajunnut et 9/11 jälkeen sotiminen on ollut jatkuvaa lähi-idässä, ja usa on ollu sörkkimässä kaikissa sisällissodissa ja pysäyttäneet paljon terroristeja ja heidän johtohahmojaan siinä ohessa, niin eipä ole kovin paljoa maailmam menoa seurannut

Barack Obaman viimeisenä vallassaolovuonna hänen hallintonsa tiputti brittilehti The Guardianin mukaan yhteensä 26 171 pommia. USA teki sotilasoperaatioita 138 maassa, mikä oli 130 prosenttia enemmän kuin Euroopassa vihatun George W.Bushin hallinnon aikana.
Jos et ole maanpuolustuskorkeakoulun tutkija tutkimusalana kansainvälinen politiikka, et taatusti olisi osannut arvata lähellekään 138 maata USA:n iskujen kohteena. Et varmasti osaa edes nimetä 138 maata. On turha esittää fiksumpaa kuin on. Yleensä siitä tulee vain päinvastainen mielikuva.
 
Joo tulee ei epäilystäkään, mut ”uusi kauppasopimus saa meksikon maksamaan muurin” uutisoinnin voi jättää siihen asti odottelemaan ja katsotaan ensin minkälainen ja koska se saadaan tehtyä
Muistatko kun uutisoitiin USA:n liittyvän Pariisin ilmastosopimukseen ja Obaman sankaruutta hehkutettiin. Muistatko sen kuinka Obamalle myönnettiin Nobelin rauhanpalkinto. Seikka, jota on vaikea edes kirjoittaa hymähtämättä. Oli se sen verran naurettavaa.
 

Similar threads

O
Viestiä
6
Luettu
2K
A

Yhteistyössä