Tomaatille allergisia..?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ocha
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Ocha

Uusi jäsen
12.04.2006
19
0
1
Heip!

Meidän atoopikkoprinsessa on ilmeisesti tomaatille allerginen, mutta muita herkistymisiä ei olla osattu yhdistää. Jos jollakulla löytyy kotoa tomaattiallergikko, osaatteko kertoa mitä muita kannattaisi välttää.
Eli mitä allergioita teillä on tomaatin lisäksi.

Voi sitten testailla miltä näyttää....

<br><br>
 
meillä epäillän tomaatin lisäksi tuorekurkkuakin kunnes jotakin allergiatestit todistaa. Testisarjaan ei kuulu kurkkua joten toive mennä testeihin oman kurkun kanssa.
itselläni tomaatti ja vähän kaikenlaista sarjasta mausteet, vihannekset ja hedelmät eli en oikein osaa sanoa mitä tomaatin kanssa käsikädessä kulkee. Eli on paprikaa, sipulia, banaania, mangoa yms. Kun ei muut oireet ole pinnassa kestän toki käsiteltyä tomaattia eli tomaattimurskaa lasagnessa mutta "raakaa" tomaattia en.
 
Ruokavaliosta ei kannata jättä ämitään pois ihan vain varmuuden vuoksi, koska erilaisia ruoka-aineallergiayhdistelmiä on niin monta kuin on allergista lastakin. Jos mistään muusta ei tule oireita, niin välttäkään vain tomaattia.

Meillä vanhemmalla lapsella allergioita olivat tomaatin lisäksi ruis, ohra, omena, muna, soija ja joitain mausteita. Nuoremmalla ovat ainakin maito, muna, vehnä, ohra ja tomaatti.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 20.05.2006 klo 18:04 äiti 40plusplus kirjoitti:
meillä epäillän tomaatin lisäksi tuorekurkkuakin kunnes jotakin allergiatestit todistaa. Testisarjaan ei kuulu kurkkua joten toive mennä testeihin oman kurkun kanssa.
itselläni tomaatti ja vähän kaikenlaista sarjasta mausteet, vihannekset ja hedelmät eli en oikein osaa sanoa mitä tomaatin kanssa käsikädessä kulkee. Eli on paprikaa, sipulia, banaania, mangoa yms. Kun ei muut oireet ole pinnassa kestän toki käsiteltyä tomaattia eli tomaattimurskaa lasagnessa mutta "raakaa" tomaattia en.

Muistathan, että testit eivät kerro koko totuutta, vaan ovat vain suuntaa antavia. Allergiaa voi olla, vaikka testit eivät sitä näyttäisikään. Ja toisinpäin: vaikka testit näyttävät, ei välttämättä ole allergiaa.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 19.05.2006 klo 23:21 Ocha kirjoitti:
Jos jollakulla löytyy kotoa tomaattiallergikko, osaatteko kertoa mitä muita kannattaisi välttää.
Eli mitä allergioita teillä on tomaatin lisäksi.

Mitään ei pidä välttää vain varmuuden vuoksi, koska allergiat ovat niin yksilöllisiä. Eli kaikkea vaan testamaan aikanaan. Esim. toinen meidän tomaattiallergikoista ei voi syödä raakaa tomaattia, mutta ketsuppina käy. Toinen ei voi syödä ketsuppinakaan mielin määrin, vaan sen käyttöä pitää rajoittaa.

Tomaatti taitaa olla ns. ykkösryhmän allergeenien listalla, jolla on lisäksi ainakin sitrukset, herne, mansikka, kala. Joten mikä tahansa noista voi periaatteessa aiheuttaa oireita. Joillekin sitrusallergikoille ei käy myöskään ananas ja kiiwi. (Meillä kiiwi oli paha, ananas käy säilykkeenä mutta ei tuoreena.)

Muuten meillä on niin epälukuinen määrä allergioita itsekullakin, ja osalla vielä ristireagoivat siitepölyaikaan, että jokaiselle kokeillaan kaikkea ja karsitaan pois/rajoitetaan epäsopivia itsekultakin oireiden perusteella. Sen olen oppinut, että mihinkään muuhun kuin omiin havaintoihin ei kannata "sokeasti" luottaa.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 19.05.2006 klo 23:21 Ocha kirjoitti:
Heip!
Meidän atoopikkoprinsessa on ilmeisesti tomaatille allerginen,

Nyt vasta huomasin tuon atopian. Tiesithän, että siitepölyaikana atooppinen iho voi reagoida ilman että taustalla olisi välttämättä allergiaa? Eli nyt siitepölyaikaan (maalis-syyskuu) ei voi tehdä täysin luotettavia päätelmiä, vaan testailuihin kannattaa palata taas syksyllä. Tietenkin oireet pitää nytkin huomioda, mutta itse varmistaisin sopivuudet vielä syksyn ja talven mittaan.

Taas esimerkki meiltä, niitä kun riittää :whistle: :laugh: Kuopuksella on nyt koivun kukinnan myötä käsivarret, sääret ja posket taas karheat ja lievästi ihottumaiset. Mitään muutoksia ruokavaliossa ei ole ollut ja rasvaaminen tuntuu auttavan, joten atooppinen iho ilmeisesti oireilee kevään kunniaksi.
 
keskimmäisellä lapsella myös tomaatti allergia, mutta mutta hänpä on allerginen vain ulkomaiselle tomaatille, sisi kotimaisia tomskuja vo syödä sekä nämä siis raakana ja kypsennetysitä ei tule oireita. Hän on mysö koivu allergiko ja oireita kaikenlaisista muistakin juuri siitepölyaikaan. Esim. tuoretta porkkanaa voi popsia pitkin talvea mutta keväällä siitä tulee oireita.
Myös ulkomainen tuore kurkku aiheuttaa oireita, kotimaista voi syödä.

Siis kyselit listaa muista allargioista no tässä ehkä selkeämpi:
Koivu ja Leppä
Omena kaikessa muodossa
Päärynä samoin
Persikka samoin
Kiivi samoin
Raaka ulkomainen tomaatti
Raaka ulkomainen tuorekurkku
Raaka paprika
Raaka porkkana siitepöly kaudella
Suklaa (tää oli lapsen mielestä pahin)

Nämä kaikki aiuheuttaneet oireita osa vauvaikäisestä osa tullut pikkuhiljaa maksimi määrä oireita n. 2 vuotiaana. Nyt tyttö on 10v ja tietty siitepölyt oireilee edelleen, mutta suurin osa ruokaoireista poistunut. Jipii myös se suklaa. Tosin nyt huomattiin että vanhat oireet tuli takaisin kun siitepölykausi alkoi, että esim. omena meni takas panna listalle. Mutta helpotusta elämään luvassa myös muiden allergikkolasten äidit
:D Ja sitä välttämistä ei nykyään suositella, kuin niistä jotak selkeesti aiheuttaa oireita. Kaikkea voi syödä mikä ei oireile. yy:täkin voi laitta jos haluaa kysellä kun on tuota allergia taivalta jo monta vuota takana meillä =)
 

Yhteistyössä