Tokaluokkalainen pelkää olla yksin kotona, miten auttaisin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rouvaliini
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Onko mahdollista saada hoitoavuksia mummia, kummia,naapuria..? Tai sitten joku järjestely, että olisi vaikka jollain kaverilla tuon ajan. Mielestäni olisi hyvä, jos lapsella olisi mahdollisuus edes puhelimitse saada kontakti johonkuhun turvalliseen aikuiseen. Vaihe menee varmasti ohi, mutta koittaisin keksiä jonkun väliaikaisen ratkaisun ja ihan keskustella lapsen kanssa, että mikä pelottaa.
 
Mä juttelisin siitä, mitä hän pelkää. Mikä yksinolossa pelottaa.

Selittäisin, ettei tarvitse pelätä, ja että äidille & iskälle voi soittaa jos tulee joku probleema.
 
onko tietokoneess skypeä että vois olla ääniyhteydessä, tai miksei kuvayhteydessäkin johonkin tuttuun, mummuun tms? skypen voi jättää päälle ja voi jutella sillo ku tuntuu siltä
 
[QUOTE="...";24589870]Onko mahdollista saada hoitoavuksia mummia, kummia,naapuria..? Tai sitten joku järjestely, että olisi vaikka jollain kaverilla tuon ajan. Mielestäni olisi hyvä, jos lapsella olisi mahdollisuus edes puhelimitse saada kontakti johonkuhun turvalliseen aikuiseen. Vaihe menee varmasti ohi, mutta koittaisin keksiä jonkun väliaikaisen ratkaisun ja ihan keskustella lapsen kanssa, että mikä pelottaa.[/QUOTE]

Ei oikein ole kun kaikki on töissä. ENkä tiedä kehtaanko häiritä kavereiden perheitä sillä et tyttö olis joka päivä siellä. Oon kyllä sanonu et saa kysyä kavereita ulos leikkimään tai mennä kavereiden luokse, meille kun ei saa tulla jos on yksin kotona.
 
Meillä on sama ongelma. Silloin tällöin menee koulupäivän jälkeen iltikseen, jos joutuisi olemaan monta tuntia yksikseen. Mutta aamut on varsinkin vaikeita, jos kaikki on lähteneet kotoa jo puoli kahdeksaan mennessä ja tyttö menee vasta kymmeneen.

Lapsella on "lupa" soittaa aamusella iskälle, mummulle tai vaarille, kun muut (myös minä) eivät pysty työpäivän aikana puhelimeen vastaamaan. Sama juttu iltapäivällä. Se on pahinta pelkoa tytöllä helpottanut. Lisäksi ollaan silloin tällöin listattu tytön kanssa ideoita ihan paperille, mitä voi yksinänsä tehdä. Semmonen muistilappu on ollut aikas toimiva keino, kun pelon iskiessä ei muuten saa ajatuksiaan pelosta irti.

Tytöllä on lisäksi helposti otettavassa paikassa pari lempparidvd:tä ja cd:tä, joita katsella ja kuunnella, jos ei muuta tekemistä.

Isona asiana pidän sitä, että meillä asuu naapurissa pari mukavaa perhettä, joissa on aina joku kotona. Tyttö tietää, että läheltä löytyy joku aikuinen, johon voi turvautua, jos apua tarvitsee justiinsa ja heti.
 
[QUOTE="vieras";24589907]Meidän ekaluokkalainen on iltapäiväkerhossa ja siellä on myös tokaluokkalaisia.[/QUOTE]

Täällä tokaluokkalaiset ei saanu paikka iltapäiväkerhosta. Paikkoja on niin vähän et ne täytty ekaluokkalaisista. Viime vuonna siellä oli ja nytkin kyllä paikkaa haettiin.
 
Ei oikein ole kun kaikki on töissä. ENkä tiedä kehtaanko häiritä kavereiden perheitä sillä et tyttö olis joka päivä siellä. Oon kyllä sanonu et saa kysyä kavereita ulos leikkimään tai mennä kavereiden luokse, meille kun ei saa tulla jos on yksin kotona.

Miksei saa?
Mullakin on tokaluokkalainen tyttö, ja meille saa kyllä tulla vaikkei olisi vanhempia kotona, samoin kaikkien tytön samanikäisten kavereiden luo. Helpottaa kummasti lasten yksinäisiä iltapäiviä, kukaan noista kakkosluokkalaisista ei enää ip-kerhossakaan ole.
 
Avaa ovet tytön kavereille, mutta laita selkeät säännöt, mitä saavat tehdä. Esim. ei saa tyhjentää jääkaappia tai keitää puuroa. Mutta eiköhän lapsesi joskus halua kotiinsa tuoda kavereitakin. Voihan se alkuun tuntua siltä, että joku vieras tulee omalle alueelle, mutta kyllä siihenkin on sopeuduttava.
 
Kaverit saa meille tulla sillon kun me vanhemmat (tai toinen meistä) on kotona, mutta ei sillon kun me ei olla. En jaksa syytä selittää, mutta sanotaanko näin et kerran tyttö menetti luottamuksen liittyen meidän kissaan ja sen väärinkohteluun. Halutaan siis olla varmistamassa et kissa saa olla rauhassa.
 
Mutta pitäähän tokaluokkalaisen kanssa jo pystyä sopimaan säännöistä ja vaikkapa kissasta. Aika kurjaa, että tyttö pelkää kotonaan... Kissa saa olla tietyissä huoneissa ja tyttö ystävänsä kanssa tietyissä.
 
[QUOTE="vieras";24590398]Mutta pitäähän tokaluokkalaisen kanssa jo pystyä sopimaan säännöistä ja vaikkapa kissasta. Aika kurjaa, että tyttö pelkää kotonaan... Kissa saa olla tietyissä huoneissa ja tyttö ystävänsä kanssa tietyissä.[/QUOTE]

Jos lyhyesti yritän selittää niin kissa oli otettu leikkiin mukaan ja sidottu valjaista kiinni. Ei todellakaan kissan luonnolle sopivaa. Sit kerran ennen kun olin lähössä iltavuoroon oli kaveri meillä ja satuin kuulemaan et meidän tyttö sano et "otetaan kissa leikkiin sit kun äiti lähtee". Ei ihan hirveesti herättäny luottamusta tytön sanomiset ettei kissaa oteta leikkiin mukaan. Sen jälkeen tehtiin päätös et kaverit ei tule meille jos kukaan muu ei ole kotona.
 

Yhteistyössä