toivottavasti tämä toteutuu

viisikymppinen isoäiti

Tunnettu jäsen
27.04.2012
33 333
2 849
113
UUTISETULKOMAAT
Huippututkijan ennustus: Venäjän armeijaa kohtaa "vääjäämätön tuho"
Historian lopusta kirjoittanut tutkija Francis Fukuyama esittää huomioita Ukrainan sodasta.
Historian loppu ja viimeinen ihminen -teoksesta maailmanmaineeseen noussut poliittinen tutkija Francis Fukuyama uskoo Venäjän tappion Ukrainan sodassa mahdollistavan vapauden uuden synnyn. AOP
Jari Himanen
jari.himanen@iltalehti.fi
Eilen klo 21:49
Maailmankuulu yhdysvaltalainen politiikan tutkija Francis Fukuyama ennustaa Venäjän kärsivän tappion sodassa Ukrainaa vastaan. Hän ei näe sodalle diplomaattista ratkaisua, vaan uskoo Venäjän romahdukseen, jonka hän arvioi voivan olla nopea ja katastrofaalinen.

Fukuyaman maine poliittisena tutkijana nousi räjähdysmäisesti 1990-luvun alussa, kun hän kylmän sodan päätyttyä kirjoitti historian lopusta muun muassa kirjassaan Historian loppu ja viimeinen ihminen. Fukuyaman teesi on laajalti ymmärretty väärin, mutta hänen asemansa on pysynyt vakaana oman alansa huipulla.
Venäjän näkymät Ukrainan sodassa ovat Fukuyaman mukaan heikot. Hän käsittelee aihetta American Purpose -sivustolla julkaistussa kirjoituksessaan, jossa hän nostaa esiin kaksitoista huomiota sotaan liittyen.
– Venäjä etenee kohti selvää tappiota Ukrainassa, hän toteaa yksiselitteisesti.
Väistämätön tuho
Fukuyama katsoo Venäjän suunnitelman olevan osoitus epäpätevyydestä, sillä se lähti liikkeelle virheellisestä oletuksesta, että ukrainalaiset suhtautuisivat myötämielisesti Venäjään. Myös Venäjän oletus Ukrainan armeijan välittömästi romahtamisesta oli väärä.
– Venäläissotilaat kantoivat väitetysti mukanaan paraatipukujaan voittokulkuettaan silmällä pitäen sen sijaan, että heillä olisi ollut mukanaan ylimääräisiä ammuksia, hän piikittelee.
Fukuyama huomauttaa, että Venäjän presidentti Vladimir Putin on sitonut jo ison osan Venäjän sotilaallisesta vahvuudesta Ukrainaan, eikä hänellä ole reservissä odottamassa laajoja sotilasjoukkoja.
– Venäjän joukot ovat jumissa useiden eri ukrainalaiskaupunkien ulkopuolella, jossa heitä odottaa toimitusongelmat ja Ukrainan hyökkäykset, hän mainitsee.
Tähän nähden Fukuyama uskoo Venäjän armeijan kohtaavan väistämättä tuhon.
– Heidän asemansa romahdus voi tapahtua ennemmin nopeasti ja katastrofaalisesti kuin hitaasti sodan kuluttamana, hän veikkaa.
Fukuyama katsoo, että etenkin Ukrainan pohjoisosissa olevien venäläisjoukkojen taistelutahto voi hävitä hetkessä ilmaan, mikäli ne eivät pääse vetäytymään eivätkä saa täydennyksiä ruoka- ja tarvikevarastoihinsa.

– Tämä on totta ainakin pohjoisessa. Venäläiset pärjäävät paremmin etelässä, mutta niitä asemia on vaikea ylläpitää, jos pohjoisessa olevat joukot kukistuvat.
Fukuyama ei usko, että Ukrainan sotaan on löydettävissä diplomaattista ratkaisua. Jo kärsittyjen tappioiden vuoksi hän ei näe enää mahdollisuutta kompromissiin, joka sopisi sekä Venäjälle että Ukrainalle.
Venäjän presidentti Vladimir Putinin imago voimahahmona on kärsinyt kohtalokkaan kolhun, Fukuyama ennustaa. AOP
”Putin ei selviä”
Fukuyaman näkemys on, että sodan häviäminen johtaa myös Putinin tuhoon.
– Putin ei selviä armeijansa kukistumisesta. Häntä kannatetaan, koska hänet mielletään voimahahmoksi. Mitä hänellä on tarjottavaa, kun hän osoittaa epäpätevyytensä ja häneltä viedään hänen pakkokeinonsa? hän kysyy.
Fukuyama laajentaa kysymyksen koskemaan laajemmin myös muita populisteja ja etenkin niitä, jotka ovat aiemmin ilmaisseet tukensa Putinille. Hänen mielestään Putinin Ukrainaan kohdistama hyökkäys on vahingoittanut kaikkia hänellä ratsastaneita oikeistopopulisteja.
Fukuyama luettelee esimerkkeinä Italian äärioikeistopuolue Legan puheenjohtajan Matteo Salvinin, Brasilian presidentti Jair Bolsonaron, Unkarin pääministeri Viktor Orbánin, ranskalaiset Éric Zemmourin ja Marine Le Penin sekä Donald Trumpin.
Ukrainan sota tarjoaa Fukuyaman näkemyksen mukaan myös oivan oppitunnin Kiinalle, joka on Venäjän tavoin rakentanut huipputeknologiaa hyödyntäviä sotajoukkoja.
– Mutta heillä ei ole taistelukokemusta, hän muistuttaa.

– Kiinan kansan vapautusarmeijan ilmavoimat todennäköisesti toisintaisivat Venäjän ilmavoimien onnettoman esityksen, koska myöskään heillä ei ole kokemusta suoriutumisesta monimutkaisissa ilmaoperaatioissa.
Fukuyama toivoo, että Kiinan johto ei luule Venäjän tavoin liikoja itsestään suunnitellessaan mahdollista siirtoaan Taiwanin suhteen. Samalla hän ohjeistaa Taiwania heräämään.
– Valmistautukaa taistelemaan ukrainalaisten tavoin, ja palauttakaa asevelvollisuus. Älkää hyväksykö tappiota ennalta, hän ohjeistaa Taiwania.
Bidenille kehuja, YK:lle ei
Fukuyama tekee sodasta ja siihen liittyvistä asioista muitakin huomioita.
YK:n turvallisuusneuvosto on hänen mukaansa jälleen kerran osoittanut täyden hyödyttömyytensä. Ainoaksi hyväksi seikaksi hän laskee YK:n yleiskokouksen äänestyksen, joka auttaa identifioimaan maailman ”pahoja toimijoita”.
Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin hallinnon päätöstä olla julistamatta Ukrainan ilmatilaa lentokieltoalueeksi Fukuyama pitää hyvänä. Samaa sarjaa on hänen mukaansa Bidenin päätös olla osallistumatta Puolan MiG-hävittäjien siirrättämiseen Ukrainaan.
– He ovat pitäneet päänsä kylmänä hyvin tunnepitoisena aikana, hän kehuu Bidenin hallintoa.
– On parempi antaa Ukrainan lyödä Venäjä ja riistää Venäjältä tekosyy, että Nato hyökkäsi heitä vastaan. Lisäksi on parempi välttää kaikkia selviä eskalaation mahdollisuuksia.
Vaikka Fukuyama uskoo Venäjän kärsivän tappion sodassa, hän on varovaisen toiveikas tulevaisuuden suhteen.
– Venäjän tappio mahdollistaa ”vapauden uuden synnyn” ja vapauttaa meidät globaalin demokratian rappeutuvaa tilaa koskevasta toivottomuudestamme, hän sanoo.
 

Yhteistyössä