Tietääkö kukaan? Postimaksuista!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kyy
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Kyy

Aktiivinen jäsen
24.04.2008
7 396
4
36
Voiko postin kautta lähettää paketteja siten, että vastaanottaja maksaa postimaksun? Siis vähän niin kuin postiennakko, mutta maksuna olisi vain se mitä posti perii lähetyskuluja?
 
Alkuperäinen kirjoittaja frog2:
Maksaako se lähettäjälle jotain?

Ei. Sanot vaan postissa että laitetaan siten, että vastaanottaja maksaa sen postimaksun. Vastaanottaja sitten hakiessaan maksaa sen. Samalla tavalla kuin postiennakkopaketit.
 
Laitat vaan paketin postiin ilman postimerkkejä ja maksuja :D. Niinhän se vastaanottaja maksaa. Etkö oo ite koskaan saanut kirjettä/korttia, josta on unohtunut postimerkki?
 
pelkästään ilman maksuja ei voi,ja siihen postiennakkoon tulee se 3,4e lisämaksu. Sillä voi laittaa,mutta ei samalla idealla kuin esim amtkahuollossa että vastaanottaja maksaisi vasta kun hakee lähetyksen,eikä tulisi mitään lisäkuluja. Postiennakollakin pitää tosiaan ensin maksaa se lähetys.
 

Yhteistyössä