Tänään tuli asuntotukipäätös-kylläpä on syvältä! :-/

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "aapee"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="aapee";23464969]Kiitos sinulle. Ottaa vaan päähän nuo jotka tahallaan ymmärtävät väärin, kun nimenomaan olen käsittänyt että kotihoito on hyvä juttu. Yksinhuoltajalla siihen vaan ei ole varaa ilman yhteiskunnan tukia, ainakaan kaikilla.

Joo täytyy laittaa sossuun hakemus, eihän se ota jos ei annakaan.:-)[/QUOTE]

jos aiot jäädä kerran hoitovapaalle niin saathan siihen kotihoidontuen ja mahdollisesti hoitolisän. yksinhuoltajana lisäksi kahdesta lapsesta tulee pelkkiä lapsilisiä 300€ ja elatusmaksujakin vähintään se noin 280€. luulisi riittävän kun kerran kyse on vielä vain muutamasta kuukaudesta :|
 
[QUOTE="pah";23464715]Siksi, koska tämä yhteiskunta pitää huolen siitä, että pienituloiset eivät todellakaan tule toimeen ilman tukia. Kaikki maksaa paljon, verot vain nousevat, asumiskulut nousevat, kaikki nousee. Joten on hemmetin hyvä, että yhteiskunta auttaa pienituloisia, ja pitää huolen edes hiukan heidänkin hyvinvoinnistaan.

Älä suotta kadehdi niitä, jotka jotain tukia saavat, ei se elämä ruusuilla tanssia niillä tuilla ole. Itsekin olet oikeutettu niihin tukiin, jos tulosi ovat todella pienet. Katsoppas, kaikki eivät ole hyvin palkatussa työssä, vaikka töitä painaisivatkin niska limassa 10-12h vuorokaudessa.[/QUOTE]

Katsopas, en ole hyvin palkatussa työssä, vaan pienyrittäjä, enkä kadehdi ketään. Jokainen on vastuussa omasta elämästään. Jos mulla on lapset kipeänä, teen työt ja hoidan työni niin, että monesti teen töitäni myöhään yöhön. Tiedän, että pientuloisilla on oikeus tukiin, mutta ei yhteiskunnalla voi mitenkään olla varaa maksaa siitä, jos kesken työuran haluaa olla muutaman kuukauden kotona. Ihanaahan se olisi, mutta ei sellaiseen kertakaikkiaan ole varaa. Siitä on kysymys.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Äippä 40 v.;23465063:
Tuollaiset omaehtoiset vapaanpitämiset pitää kyllä pystyä pitämään omasta pussista!! Meinaan jäädä hoitovapaalle yli kahdeksi vuodeksi, eikä kukaan tule minun asumistani sinä aikana maksamaan vaan otan asuntolainaani lyhennysvapaata ja maksan vain korkoja.

Vuokraan ei voi ottaa lyhennysvapaata....
 
Alkuperäinen kirjoittaja Äippä 40 v.;23465063:
Tuollaiset omaehtoiset vapaanpitämiset pitää kyllä pystyä pitämään omasta pussista!! Meinaan jäädä hoitovapaalle yli kahdeksi vuodeksi, eikä kukaan tule minun asumistani sinä aikana maksamaan vaan otan asuntolainaani lyhennysvapaata ja maksan vain korkoja.

Joo no niin täytyy minunkin tehdä, on onneksi vähän säästöjä, ja pitää ottaa vähän lainaa.

Sitä vaan tässä purnaan, että 5 kk hoitovapaalla olisin saanut yli 400 e/ kk, asuntotukea, en muuta.

On se kummallista kun täälä joutuu aina toistamaan kaiken monta kertaa, ja silti joku vänkää...
 
[QUOTE="vieras";23465077]jos aiot jäädä kerran hoitovapaalle niin saathan siihen kotihoidontuen ja mahdollisesti hoitolisän. yksinhuoltajana lisäksi kahdesta lapsesta tulee pelkkiä lapsilisiä 300€ ja elatusmaksujakin vähintään se noin 280€. luulisi riittävän kun kerran kyse on vielä vain muutamasta kuukaudesta :|[/QUOTE]

No ei tule elareita, enkä ala selittää miksei. muttei vaan tule. Ja vuokra on kallis.

Mutta siis tosiaan on säästöjä vähän, ja aion ottaa lainaa, ja tosiaan siksi vähän ihmetyttää kuin 2 kk kauemmin jos olisin hoitovapaalla, saisin yli 400 e/ kk mutta nyt en mitään, olen tämän kyllä jo aika monta kertaa selittänyt mutta kertaus on opintojen äiti, ainakin täällä kaksplussalla joissa tyrmätään aina aapee, oli aihe mikä hyvänsä.
 

Yhteistyössä