Tälläsiako on velkaneuvojat

Noei tosiaan ole.
Kyllä meillä sen verran pätevä v.neuvoja on että minä sekä mieheni päästiin velkajärjestelyyn hänen avullaan. Den myötä sellainen kevyt yhteensä ~65 000 euron taakka putosi meidän harteiltamme ja muutaman vuoden päästä tuo on jo mennyttä elämää.
 
Millaista apua sitten odotti? Velkajärjestelyä tietysti, että saa enimmät anteeksi? Sitä ei pitäs suoda kellekään. Koska se on ihan epäreilua. Ne velathan ei katoa mihinkään. Kun niitä ei itse maksa niin ne maksaa joku muu.

Enkä ole itse sen kummempi. Ulosottoon meni 30000 € takausvelkaa (enkä syytä kuin itteäni, mitäs takasin). Aikoinaan selvittelin velkaneuvojan kanssa eikä hänellä ollut muuta sanottavaa kuin anna mennä ulosottoon. Kyllä ne sieltä aikanaan hoituu. Tää on ollut pitkä tie ja vielä sitä on jäljellä. Luottotiedot tuossa tietysti tärväänty vuosiksi ja muutenkin talous säästöliekillä (pakosta), mutta ei se ole velkaneuvojan vika, ei edes sen velan ottajan vika. Se oli mun vika ja sitä ei auta kun elää asian kanssa.
 
Velkaneuvojalle olisi hyvä hakeutua jo aikaisessa vaiheessa, silloin kun alkaa ensimmäisen kerran olla fiilis siitä, että on pulassa velkojensa kanssa. He auttavat esim. saamaan yhden ison lainan takaussäätiön takaamana, ettei tarvitse maksaa korkoja moneen suuntaan jne. Mutta heistäkään ei ole välttämättä apua jos paskat on jo niin sanotusti housussa.
 

Yhteistyössä