Kerään tähän nyt vielä hiukan tietoa mikä voi auttaa AP:tä.
-Rinta toimii kysynnän ja tarjonnan lailla: mitä enemmän rinta saa stimulaatiota ja mitä enemmän maitoa poistuu rinnasta, sitä enemmän maitoa ne tuottavat. Ensimmäisen 1-1,5kk stimulaatio on tärkeämpää ja vastasyntyneen kuuluisikin tästä syystä olla rinnalla 10-12 kertaa päivässä, joista ainakin yhden kerran yöllä. Yösyötöt pitävät maidontuotantoa tehokkaimmin yllä.
-Kasvu sekä päivittäiset pissa ja kakkavaipat ovat luotettavia mittareita maidon riittävyyteen. Pumpulle heruminen, imutiheys tms. taas eivät ole. Vauva voi viihtyä rinnalla monesta syystä.
-Iltamaratonit johtuvat yleensä siitä, että moni äiti tuottaa juuri iltaisin vähemmän maitoa kuin muina vuorokaudenaikoina (toki ei kaikilla näin). Tällöin vauva syö tyhjemmästä rinnasta (rinta ei ole koskaan täysin tyhjä) rasvaisempaa taka-maitoa yötä vasten käytännössä kokoajan. Iltamaratooneihin voi viisainta vain varautua: keksiä esikoiselle myös jotakin muuta puuhaa, vaikka tarrakirja jota saa täyttää vain tällöin, ja varata itselle naposteltavaa, vettä ja mukava paikka jossa imettää. Vauva myös tilaa iltaisin lisää maitoa.
-Vauvat pitävät pullosta enemmän kuin rinnasta. Pullosta maitoa tulee tasaisesti ja melko nopeasti. Pullosta maitoa täytyy vain imeä. Rinnasta maitoa tulee kun herumisrefleksi käynnistyy. Se käynnistyy imetyksen aikan useita kertoja, jotkut tuntevat tämän, toiset eivät. Maitoa siis tulee epätasaisesti. Syömisen, eli maidontulon kuulee siitä kun vauva nielee. Vauvan pitää paitsi imeä, myös liikuttaa leukaansa rytmissä saadakseen maitoa rinnasta. Jos imetys ei vielä suju, ja avuksi otetaan pullo, voi ongelmista tulla ylitspääsemättömiä, kun vauva ei enää malttaisi odotella herumista rinnalla, tai yrittää imeä rintaa kuin pulloa siinä onnistumatta. Siksi mahdollinen lisämaito olisi alussa hyvä antaa hörpyttämtällä, ruiskulla tai lusikalla.
-Miksi korvikkeeseen suhtaudutaan varauksella: Korvike on vauvan suolistolle aika kovaa sulateltavaa, ja aiheuttaa monenmoista ikävyyttä suurelle osalle vauvoja. Lyhyellä ja pitkällä aikavälillä. Korviketta voi verrata roskaruokaan: kyllä se lapsi silläkin kasvaa. On kuitenkin selvää, ettei aina ole vaihtoehtoja. Lisäksi on selvää, että jokainen järkevä ihminen käyttäisi lastaan muutaman viikon tai kuukauden hesellä, jos se takaisi heille turvallisen, järjissään pysyvän äidin ja imetys ei. Tottakai mitä vähemmän korviketta tarvitaan, sen parempi. Korvikkeen haittoja voi vähentää antamalla sitä ennen imetystä. Oma maitosi myös tekee korvikkeesta parempaa ruokaa (hiukan kuin ottaisi siellä hesellä limun sijasta jogurttijuoman

) suojaamalla suolistoa ja auttamalla korviketta sulamaan paitsi nopeammin, myös paremmin niin että sen ravintoaineet imeytyvät paremmin. Pilalle lapsesi siis ei korvikkeesta mene, äitiydestäsi puhumattakaan.
Vihreä kakka:
-Liikaa etumaitoa?- eli liikaa täydestä rinnasta saatua ensimmäisenä ulostulevaa maitoa. Jos tunnistaa tämän, voi asian korjata pidentämällä yhden rinnan käyttöä vaikkapa pariin tuntiin. Näin lapsi saa myös rasvaisempaa takamaitoa kun hän imee rinnan tyhjemmäksi.
-Jokin allergia. Yleisimmät allergiat ovat maitoproteiini, vehnä ja maitoallergisilla soija. Äiti voi koettaa jättää näitä ruoastaan pois n.2viikon ajan, jolloin kakan pitäisi normalisoitua.
-Hampaiden tulo. Hampaiden tulo muuttaa syljen koostumusta, mikä voi aiheuttaa vihreää kakkaa. Sylkeä myös erittyy enemmän.
-Jokin tauti, jossa vauva nielee paljon räkää tai joka muuten vaikuttaa ruoansulatukseen.
-Paljon vihreää äidin ruokavaliossa, kuten parsakaali ja salaatit, pinaatti tms. Tällöin kakan koostumus on kuitenkin hyvä, eikä mitään tarvitse muuttaa.
-Imuotteesta monia hyviä artikkeleita, yksi mm. täällä: http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=165
Toinen, enkuksi mutta hyvällä animaatiolla, täällä: http://kellymom.com/ages/newborn/bf-basics/latch-resources/
-Miksi imettää? Tiedät nämä jo varmasti, mutta joskus kun oikein hakkaa vastaan, ne on ihan hyvä kerrata. Imetetyt lapset ovat terveempiä nyt ja aikuisuudessa, heillä on vähemmän ylipaino-ongelmia, paremmat vuorovaikutustaidot, länsimaalaisessa kulttuurissa pidetymmät kasvonpiirteet lapsena, äiti jolle ei tule niin helposti rintasyöpää tai kohtusyöpää, pienempi riski kätkyt kuolemaan. Maitosi on kertakaikkiaan ihmeellistä tavaraa. Sitä eipystytä kopioimaan tehtaissa, koska se muuttuu koko ajan: maidon vasta-aineet muodostuvat sen mukaan mitä tauteja ymäristössäsi kohtaat, se sisältää eläviä soluja ja vielä tuntemattomia suojaavia ainesosia. Jokainen pisara siis on arvokas.
Iso osa näistä eduista tavoitetaan myös osittaisimetyksellä, älä siis masennu jos joudutte heselle muutamaan otteseen
Tsemppiä ja jaksamista! Toivon että löydätte yhteisen sävelen eteenpäin ja pääsette pulmista pian yli. Imetys on vauvan etu vain jos se on myös koko perheen etu!
