Suomesta tulee maa, jonka luonnonvaroja ja infrasäa käytetään liiketoiminnallisesti hyväksi niin, että taloudellinen hyöty valuu Suomen ulkopuolelle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Hyvä nosto. Juttu ei ainakaan nyt ole maksumuurin takana. Kannattaa lukea. Verohallinnon pääjohtaja kertoo mikä datakeskusten verovaikutus oikeasti on.

”Suomessa toimivat datakeskukset tuottavat valtiolle tällä hetkellä hyvin vähän verotuloja. Joissain tapauksissa voidaan jopa sanoa, että verotulot ovat miinusmerkkisiä.”
 

Suomesta tulee siirtomaa.
Luonnonvarat täältä on jo vuosikymmeniä varastettu ulkomaille lähes ilmaiseksi, hyvä kun poliitikot eivät maksa niiden ryöstämisestä. Kansallisen omaisuuden/omistuksen vähentäminen on kokkareelle sosialismin purkua.
 
Mikä meidän pääministeriä ja hallitusta vaivaa, kun asiantuntijoiden huoli datakeskusten haitoista Suomelle ei mene jakeluun. Sähkösyöpöt, erittäin vähän työllistävät ja nyt vielä verohallinnon pääjohtajan mukaan verosyöpöt datakeskukset ovat pelkästään haitta Suomen taloudelle. Tehdään sama virhe kuin sähköverkkojen kanssa, jotka myytiin ulkomaiselle suursijoittajalle, ja sähkönsiirtohintojen nousun maksavat kansalaiset. Sähkösyöpöt datkeskukset tulevat nostamaan sähkön hinnan huippuun kulutuspiikkien aikaan ja laskun maksavat kansalaiset korkeina sähkön hintoina. Siinä on turha pääministerin houktuella kansalaisia kuluttamaan, kun tavallisen palkansaajan kaikki rahat menevät sähkölaskun maksamiseen. Ei auta vaikka datakeskukset perustavat omia tuulivoimaloita. Tuulivoimalat eivät tuota sähköä, jos ei tuule, kuten kävi viime talven pakkasjakson aikana ja sähkön hinta pomppasi. Mikrosoftin Espoon datakeskuskeskittymä tulee kuluttamaan sähköä paperitehtaan verran, mutta kumpi työllistää ja tuottaa verotuloja enemmän. Suomesta ollaan tekemässä datakeskusten banaanivaltiota. Myydään halvalla Suomen sähkö ulkomaisille teknologiayrityksille ja kansa maksaa haitat.
Juuri näin se menee.
 
"Verohallinnon pääjohtaja varoittaa datakeskuksista: Vaikutus veroihin jopa miinusmerkkinen"

Eikö tämän luulisi olevan itsestäänselvyys jos näille pitää ensin myöntää kaikenlaisia yritustukiaisia ja verohelpotuksia jotta ne saadaan edes maahan, sitten ne toimivat todennäköisesti kirjanpidollisesti tappiolla ettei tarvitse maksaa veroja, työllistävät joitakin kymmeniä suomalaisia ja lopuksi syövät vielä niin paljon sähköä, että kuluttajien ja muiden yritysten sähkön hinnat nousevat pilviin?
 
Datakeskusten lisääminen Suomessa nostaa varmuudella sähkön hintaa. Pelkästään yhden sentin/kWh hinnan nousu tarkoittaa sähkön ostajille eli kotitalouksille, yrityksille ym. yli 800 miljoonan lisäkustannusta vuodessa. Tämä ylittää monikymmenkertaisesti kaikkien datakeskusten tuomat kiinteistöverotulot. Ja jotta datakeskusten synnyttämät pysyvät työpaikat tuottaisivat tuon määrän palkkatuloja eläkemaksuineen pitäisi niiden synnyttää yli 15000 pysyvää työpaikkaa. Odotettavissa on enimmillään 1500 työpaikkaa.

Sanotaan että sähkön hinta nousee Suomessa vaikka ne keskukset rakennettaisiin Ruotsiin. Joo, osin totta mutta varmuudella Suomeen sijoittuvat nostavat enemmän kuin Ruotsiin sijoittuvat. Lukuisat Euroopan maat jo rajoittavat datakeskusten rakentamista niiden aiheuttamien haittojen kuten sähkön hinnan nousun ja sähköverkon ylikuormittumisen takia.

Suomen pitää löytää työllistävämpiä investointeja kuin datakeskukset. On perusteltua vaatia, että jokainen uusi datakeskus rakentaa kustannuksellaan tarvitsevansa määrän uutta jatkuvaa sähköntuotantoa eli kattaa tällä tavoin oman sähkön tarpeensa.
 
Eli tilanne on käytännössä pikemminkin päinvastainen, kuin mitä Orpo ja Kokoomus on hehkuttanut. Näin siinä käy, kun maata johdetaan mututuntumalla. Taitaa hallituksen säästötkin lopulta osoittautua miinusmerkkisiksi.
 
"Verohallinnon pääjohtaja varoittaa datakeskuksista: Vaikutus veroihin jopa miinusmerkkinen"

Eikö tämän luulisi olevan itsestäänselvyys jos näille pitää ensin myöntää kaikenlaisia yritustukiaisia ja verohelpotuksia jotta ne saadaan edes maahan, sitten ne toimivat todennäköisesti kirjanpidollisesti tappiolla ettei tarvitse maksaa veroja, työllistävät joitakin kymmeniä suomalaisia ja lopuksi syövät vielä niin paljon sähköä, että kuluttajien ja muiden yritysten sähkön hinnat nousevat pilviin?
Niin. Todellakin sen pitäisi olla kaikille selvää ihan maalaisjärjellä ajateltuna, mutta tämä taitaa olla näitä me tienataan tällä -tapauksia.

Ja sitten toinen juttu on se pöhinä. Saamme pöhinää. Tosin tässäkin voisi ihan maalaisjärjellä ajatella, että ajatus jonkun konesalin luomasta synergiavaikutuksesta (eli pöhinästä) on lapsellisen typerä. Että pilvipalvelun kovalevyn fyysinen sijainti liittyisi millään tavalla siihen missä tekoälyä kehitetään. Kuitenkin tuollaisia täysin lapsellisia ajatuksia heitetään ilmoille vakavalla naamalla. Että kun meillä on kovalevyvarasto olemassa, niin aivan varmasti siihen viereen muuttaa tutkimusyksikkö Piilaaksosta. Koska miksi ei muuttaisi? Miten mikään muu tekijä maailmassa voisi mukamas vaikuttaa siihen, kun meillä on kuitenkin tehdashalli täynnä kovalevyjä ihan tuossa teollisuusalueella kivenheiton päässä valtatien liittymästä.
 
Suomen pitää löytää työllistävämpiä investointeja kuin datakeskukset. On perusteltua vaatia, että jokainen uusi datakeskus rakentaa kustannuksellaan tarvitsevansa määrän uutta jatkuvaa sähköntuotantoa eli kattaa tällä tavoin oman sähkön tarpeensa.
Jep. Lainaan tuosta Hesarin jutun keskustelusta Matti J:n kommenttia: "Kontrataanpa Suomessa aidosti työllistävään valmistavaan teollisuuteen....kemianteollisuuden sähkönkulutus oli vuonna 2024 noin 6,05 terawattituntuia ja työllisti suoraan noin 35 000 henkilöä.

Valtioneuvoston julkaiseman raportin mukaan datakeskusten sähkönkulutus kasvaa 5-6 terawattituntiin vuoteen 2030 mennessä ja toimiala tulee työllistämään tuolloin noin 1200 henkilöä.

Kemianteollisuus työllistää samalla sähkömäärällä 26 kertaa enemmän ihmisiä kuin datakeskukset ja tuottaa kansantalouteen varmasti tuhatkertaisen arvonlisän, lisää kansantalouteen immateriaalista pääomaa, tuo suunnattomat verotulot jne.

Nyt Orpon-Purran hallitus ajaa holtittomilla päätöksillä valmistavan teollisuuden maasta ja ollaan ihan piirun päässä siitä että voidaan alkaa sammuttelemaan valoja."


Muistakaa shampoita ja pesuaineita ostaessanne valita avainlippu-tuote! :) (y)
 

Yhteistyössä