Sisustusasiaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
se leivinuunin edessä oleva liuskelivilaatta ja sitte se takana oleva kaakaonruskea tiiliseinä ovat ehkä karmeimmat kohdat olohuoneessa, mut kuten sanottu kaikki muukin on aika kamalaa;)
 
tajusin, eihän se estä ei. Ollaan varmaan ihan liian arkoja ja epävarmoja toteuttamaan mitään tai edes marssimaan rautakauppaan neuvoa kysymään ja siitä palkaks nyhjätään sitte täällä ankeudessa.
 
[QUOTE="vieras";28157136]Tosi hyviä ajatuksia. Meillä on tosiaan iso olohuone. Kerron siitä vähän eli siinä on ihan kaikki alkuperäiset jutut suoraan vuodelta -76. Voitte varmaan kuvitella.

Kauheinta on yhdessä nurkassa vuolukivisen leivinuunin alla oleva kaks kertaa kaks ja puolimetriä suuruinen reunoistaan rapautuva musta liuskekivilattia. Muu lattia on tunkkaisen näköinen naarmuuntunut savutammiparketti, aikanaan kai ollu tosi hieno. Seinät ja katto on tummaa paneelia ja sekin osassa seinää eri väristä. Leivinuunin takana on kaakaonruskea tiiliseinä, ei mikään kaunistus sekään, samanlainen paikallisen salen seinässä.[/QUOTE]
Kuulostaa tosi mielenkiintoiselta. Olisi mukava nähdä kuvia. Tuolla kuvauksella kuvittelisin, että katon, paneelin ja tiiliseinän maalaaminen valkoiseksi (Tikkurila F479) voisi olla hyvä ratkaisu.
 
Meidän leivinuuni on ihan vaan maalattu valkeaksi. Samoin muut tiiliseinät, joita on olohuoneessa ja eteisessä. Samoin lakattu paneelikatto on maalattu, esim. Paneelikatto valkoinen - Tikkurila Oyj | Kotimaalarit | Tuotteet | Tuote-esittelyt on hyvä tuote siihen. Meillä ei ole tehty mitään esikäsittelyjä, vaan ihan pölyjen pyyhinnän jälkeen levitettiin maalia kattoon leveällä telalla ja raot pensselillä.
 
Tässä on vielä semmoinenkin juttu, että haluaisin yhdistää keittiötä ja olohuonetta. S leivinuunikin on nämä huoneet yhdistävän oven kulmassa. Hirmuinen remppa siitä tulis. Mistäköhän alkais. Tietysti se keittiön ja olkkarin väliseinä on viel kantava.
 
Nostan taas, jos olis paikalla joku joka osais neuvoa siinä kuvien lähettämisessä ja tietysti vieläkin otan kaikkia vinkkejä vastaan, vaikka niitä on jo paljon todella hyviä tullutkin:)
 
Kuvia näkemättä on vaikea ottaa kantaa, enkä oikein täysin ymmärtänyt, mikä on uutta ja mikä vanhaa. Minkä väristä vuolukiveä se leivinuuni on, sointuisiko se kunnostettuun parkettiin?

Noin yleisenä pääperiaatteena kannatan vanhan säilyttämistä ja kunnostamista. 70-luvun talo on suunniteltu 70-luvun estetiikalla ja mittasuhteilla, eikä siitä saa 2000-luvun taloa vaikka sutisi miten paneelin päälle valkoista maalia ja laittaisi halpaa kivijäljitelmää ja laminaattia parketin tilalle. Sen sijaan on mahdollista ottaa kaikki irti ajan tyylistä kuten mahdollisista isoista ikkunoista. Näissä asioissa ammattilainen on tarpeen.
 
[QUOTE="Entinen Ksantippa S.";28165492]Kuvia näkemättä on vaikea ottaa kantaa, enkä oikein täysin ymmärtänyt, mikä on uutta ja mikä vanhaa. Minkä väristä vuolukiveä se leivinuuni on, sointuisiko se kunnostettuun parkettiin?

Noin yleisenä pääperiaatteena kannatan vanhan säilyttämistä ja kunnostamista. 70-luvun talo on suunniteltu 70-luvun estetiikalla ja mittasuhteilla, eikä siitä saa 2000-luvun taloa vaikka sutisi miten paneelin päälle valkoista maalia ja laittaisi halpaa kivijäljitelmää ja laminaattia parketin tilalle. Sen sijaan on mahdollista ottaa kaikki irti ajan tyylistä kuten mahdollisista isoista ikkunoista. Näissä asioissa ammattilainen on tarpeen.[/QUOTE]

Puhut varmasti asiaa ja niinkuin arvasit isot ikkunat olohuoneessa on. Tosiaan kaikki pinnat siellä on vuodelta -76 paitsi se leivinuuni on uusi ja väriltään siis harmaata vuolukiveä. Voi kun nyt joku osaisi neuvoa niitten kuvien laitossa.
 

Yhteistyössä