Seurustelusta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Miten teidän lapsuudessa, ulkoilivatko äitinne tuttujen äitien ja naapurin emäntien kanssa kun olitte pieniä, siis siinä iässä, kun itse ei liikuta, veivät teitä siis toisten äitien pihoihin ja seisoivat tuntikausia juttelemassa päivisin ja iltaisin?
Minä en tuollaista muista, ja siis sitä ei meillä ollut eikä tutuilla tai naapureilla. Tietäisin, jos olisi, koska olen perheeni vanhin lapsi, eikä siis ketään viety kenenkään pihoihin silloin, kun itse ei vielä päässyt. Äidit ja isät tekivät töitä, pihatöitä ym. omien lasten kanssa, ja kun lapset olivat tarpeeksi vanhoja itse menemään, saivat mennä.

en oikein osaa itse tuollaista tehdä, siis viedä taaperoita toisten pihoihin leikkimään. Mutta lähes kaikki muut näyttävät nykyään kuljettavan ihan pieniä jo toisten pihoihin.

Silti omassa lapsuudessa otettiin paremmin muut huomioon. Ei revitty kenenkään kädestä mitään eikä oltu niin minä minä minä kuin nyt.

Mitä mieltä?
 
Ei ulkoilleet minun vanhempani naapurin tätien ja lasten kanssa. En muista koskaan käyneeni äitini kanssa puistossa. Itse kuljettiin ja pikkuhiljaa reviiriä laajennettiin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja äiti täälläkin:
Ei ulkoilleet minun vanhempani naapurin tätien ja lasten kanssa. En muista koskaan käyneeni äitini kanssa puistossa. Itse kuljettiin ja pikkuhiljaa reviiriä laajennettiin.

Ok. Miten lähes kaikki muut näyttävät nykyään tuollaista tekevän, ja jopa pidetään jotenkin omituisena , jos ei seisoskele muiden äitien kanssa puolet hereilläoloajasta pihalla?

Omassa lapsuudessa äitini teki kaikki kotityöt alusta loppuun itse, samoin serkkujen ja naapurien äidit, kaikki leivokset ym. ja kodeissa oli aina puhdasta ja siistiä. Mutta lapsia ei viety taaperona mihinkään. Itse mentiin sitten kun päästiin liikkeelle.
 

Yhteistyössä