selittäkääs tyhmälle..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja keppälerttu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

keppälerttu

Tunnettu jäsen
02.08.2005
18 153
53
48
Eli kun yhdellä keskustelupalstalla, meidän oman kunnan, on nyt monessa ketjussa puolusteltu asioita koulutustasolla ja varakkudella, niin mihin asioihin teidän mielestä nuo asiat liittyy..

Kun siis yksi keskustelu oli aiheesta jossa lapsi oli pahoinpidellyt toisen (siis ilmeisesti molemmat oli mätkinyt toisiaan) mutta toinen osapuoli oli kulemma täysin syytön asiaan, koska vanhemmat ovat hyvin koulutettuja ja varakkaita, ja kaikki lapsen ongelmat johtuvat siitä et häntä syytetään turhasta koskae muut ovat vanhemmille kateellisia, eli lapsi ei tee mitään väärää koskaan

(toki voi pitää paikkansakkin, mut ei nyt sentään ihan noin yks selitteistä, eihän?)

Ja sitten joku ei ollut päässyt ravintolaan, ja kummasteli sitä, koska on pitkälle kouluttautunut ja varakas, et miks hän ei sinne päässyt..

Onko se teidän mielestä niin, et korkeasti koulutettu ja rikas ei koskaan tee mitään väärin, osaa aina käyttäytyä ja muut ovat vaan kateellisia ja siitä johtuu heidän ongelmat?

 
rikkailla on se ongelma että he ovat tottuneet saamaan kaiken aina heti ja kaikki on ollut aina täydellistä, jote eihän siinä omassa lapsessa voi ikinä mitään vikaa olla!!!!

Olen muuten huomannut että pahimmat koulukiusaajat ovat lähes poikkeuksetta rikkaista perheistä!!!
 
niin ja toinen mikä ihmetyttää, on ku tää asuinalue missä me asutaan, on tän kaupungin pahamaineisin (ihmekkö tuo, kun on oikeastaan ainoa iso asuinalue) niin joidenkin mielestä pelkästään täällä asuminen tekee lapsista kriminaaleja ja narkkareita, kasvatuksella ei ilmeisesti ole mitään merkitystä, koska paremmalla alueella asuvista lapsista tulee automaattisesti hyviä kansalaisia :whistle:
 
Ai niin, piti sanomani, et tää ei ole tarkoitettu yleistykseksi, tiedän/tunnen moniakin korkeasti koulutettuja joilla ei tuollainen asenne ole, mut ihmettelempä vaan näitä jotka noin ajattelevat :D
 

Yhteistyössä