Minullekin tehtiin sektio viime kesänä. Synnytystä yritettiin ensin alateitse tuloksetta. Vauvan sydänäänet laskivat aina supistuksen yhteydessä, joten päädyttiin leikkaukseen. Jotenkin olin ehkä helpottunut, koska pelkäsin synnytystä.
Leikkaus tapahtui epiduraalilla ja meni tosi nopeasti. En tosin heti saanut nähdä pikkuista, koska lääkäri halusi ensin tarkistaa että kaikki on kunnossa. Mies sai olla mukana ja hän pääsi heti vauvan luokse kun lääkäri oli tarkistuksensa tehnyt. Vauva tuotiin sitten rinnalle jonkin ajan päästä, kun oli pesty ja kapaloitu.(Ja minut tietysti ommeltu.)
Luulin, että haava olisi paljon kipeämpi. Särkylääkettä ei tarvinnut ottaa kuin 3pv. Olihan haava kipeä, kun nousi sängystä ylös. Katetri poistettiin vuorokauden päästä ja sen jälkeen vessa ja kylpyreissut sujui ihan hyvin. Haava parani hyvin eikä ollut mitään tulehduksia.
Imetys sujui ihan kohtalaisen hyvin sängyssä. Maitokin nousi n. 3vrk sektiosta.
Uskoisin, että olisin ollut paljon kipeämpi jos olisin synnyttänyt alakautta. No, sitähän ei voi tietää. Hyvillä mielin olen joka tapauksessa, että kaikki meni hyvin. Tsemppiä vaan sinullekin!