Savuluukeitto-ohjeita??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Savuluiksi sanotaan luita joen päälle on jätetty lihoja je ne savustettu. --Keiton voi myös tehdä keittämällä joukkoon riisi ja suurustamalla se. Riisiä tarvitaan n. puoli kahvikupillista.
 
savuluukeitto
vettä,maustepiippuria, kasvisliemikuutio, porkkanoita,savuluita keitetään jonkinaikaa ja lisätään perunat. On makeaa jyrsiä savuluut keitosta käsin.
 
Kiehauta luut pikaisesti (pari - kolme minuuttia) ja kaada vesi pois.

Lisää uusi vesi ja keitä luita pari tuntia ja nostelet luut liemestä reikäkauhalla ja erottelet lihat irti ja laitat takaisin liemeen. (Hernekeiton voi kernaasti keittää luineen.) Liemikuutioita et välttämättä tarvitse.

Jatka keiton valmistusta tästä normaalisti, mutta muista että liemessä saattaa silti piillä luunsirpaleita.

Samalla vaivalla keittyy isompikin satsi ja ainahan keittopohjaa voi pakastaa annosrasioihin jatkoa ajatellen.

Ja mitä lisukkeisiin tulee - omaa mielikuvitusta ja makutottumuksia kannattaa kuunnella!

P.S Ykkösvaiheen voi jättää pois mikäli haluaa voimakkamman savun maun.
 
Savuluut valurautapataan ja vettä päälle. Leivinuunin jälkilämpöön yön ajaksi.
Mausteeksi maustepippureita. Savunmakua ei kannata pilata liioilla mausteilla.
Aamulla perunat palasiksi ja niiden kypsennys keitossa. Suurustus vesitilkkaan sekoitetuilla ruisjauhoilla.
 
Kyllä meillä ainakin jätetään ne luut myös sinne keittoon. Eihän se muuten mitään savuLUUkeittoa ole? :) Lisätkääpä joukkoon vielä sitä ruokakermaa kippari -savujuusto. Nam! Ohraryynejä myös joskus laitan. :)
 
Savuluukeittoon lisään tietysti savuluut, sipulia, porkkanoita pari pientä, perunoita kuutioina, ja rikottuja/tai kokonaisia ohrasuurimoita 0,5-1dl.
Se mihin tulee ohrasuurimoita on perinteinen savuluukeitto!

SAVULUUKEITTO

400 g savuluita
(ohrasuurimoita)
4 isohkoa perunaa
1-2 porkkanaa
vettä
suolaa
maustepippureita
kuivattua tai tuoretta persiljaa
 

Yhteistyössä