[QUOTE="höh";26323346]Koivuallergia on inhottava juttu. Omalla kohta 9-vuotiaallani oireet ovat ilman lääkitystä kamalat; silmät turpoavat umpeen, vuotavat ja ovat ihan punaiset, nenä (ja koko pää) täysin tukossa, punaista ihottumaa tulee ympäri kroppaa. Luojan kiitos kurkku ei sentään turpoa umpeen.
Lääkityksen (ja muun hoidon) voimalla poika kuitenkin käy ihan normaalisti koulua joka ikinen arkipäivä, yöt yskii ja nieleskelee limaa (ei kuitenkaan itse herää tuohon). On normaalia väsyneempi, esimerkiksi nukkuu aika usein päiväunet koulusta päästyään. Tätä taustaa vasten minua hieman ihmetyttää miehesi "voinnin kamaluus", etenkin, jos jaksaa yöt kukkua ylhäällä. Osin saattaa siis olla kyse myös siitä, että mies käyttää allergiaa tekosyynä, kun vaan "laiskottaa".[/QUOTE]
Laiskottelun ymmärtäisin jotenkin, mutta sitten on vaikea uskoa, koska hän on ihan työriippuvainen ja rakastaa työtään. Sai juuri ylennyksenkin ja on erittäin innoissaan uusista haasteista ja uskon että harmittaa kun ei pääse töihin. Siksi tämä onkin vähän ristiriitaista.