M
Mama the strange
Vieras
Työmatka kuulostaa aika kammottavalta. olisin itsekkin täysin poikki, jos työhön matkoineen menisi 12 tuntia vuorokaudesta.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Tervetuloa! Kerrohan kommenttisi, kun olet muutaman kuukauden pyörittänyt sekä työ- että kotirumbaa.
Ap:lle vinkkaisin, että pystytkö lähtemään aikaisemmin töihin? Siis onko ruuhka silloin helpompi, joten pääsisit nopeammin? Ja toi 45/60 min aamutoimiin kuulostaa aika luksukselta eli jos haluat, voi karsia siitä aikaa.
Työmatka kuulostaa aika kammottavalta. olisin itsekkin täysin poikki, jos työhön matkoineen menisi 12 tuntia vuorokaudesta.
Itselläni on ollut samansuuntaisia ongelmia, ja ratkaisin ne siten, että yhdistin illan urheilusuoritukset työmatkaan. Eli nykyisellään käyn vain viikonloppuisin ohjatussa liikunassa, ja arkisin liikunta rajoittuu työmatkakävelyyn/juoksuun. Eli aamuisin jään pari pysäkinväliä aikaisemmin pois, ja kävelen loppumatkan ja iltapäivällä jätän vaihtobussin kokonaan välistä ja hölkkään kotiin. Vaatii totuttelua ja asusteiden vaihtoa työpäivän jälkeen, mutta jättää sitten ihanasti koko illat vapaiksi, kun pääsee kotiin.
Alkuperäinen kirjoittaja Pyörällä?;22235836:Olisiko tuo työmatka ihan mahdotonta tehdä pyörällä tai mopolla? Jos matka on fyysisesti luokkaa 10-15km, tuo onnistuisi vielä suht kivuttomasti (vaikkakin toki totuttelua vaatisi). Matka-aika lyhenisi, ja samalla tulisi liikuntaa (jos siis kulkisi pyörällä).
Hienoa, sulla on varmaan jo rutiinit hallussa, ite oon kokenu olevani väsyneempi työ- kuin kotipäivän jälkeen.
Tsemppiä kotiarkeen!
Alkuperäinen kirjoittaja toimistotäti;22236077:Muutama vinkki:
kulje autolla töihin
nuku enemmän
tee ruokaa moneksi päiväksi
mieti ovatko harrastukset niin tärkeitä
ulkoile
En lukenut koko tekstiäsi, sori jos sanon jotain siksi väärin. Itsekin teen toimistotyötä ja työmatkaan kuluu yht. tunti päivässä. Lapsia ei ole. Nuo yllämainitut ovat auttaneet minua jaksamaan. Aiemmin nukuin 8 h yössä mutta kun aloin nukkua 9 h niin aloin jaksamaan paremmin. Harmittaa että elimistöni tarvitsee noin pitkät unet mutta lyhyemmillä ei tule mistään mitään. Silloin kun olen ulkona illan, ilta tuntuu monta tuntia pidemmältä kuin jos katsoisin vaikka telkkaria ja pelkästään se tunne että on enemmän vapaa-aikaa auttaa.
Alkuperäinen kirjoittaja toimistotäti;22236077:mieti ovatko harrastukset niin tärkeitä