Saan varmasti nyt piiskaa ja kakkaa niskaan, mutta yhteen toiseen keskusteluun viitaten: kodin siivo/kunto....

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ATAH
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="vieras";28520874]Kuinka vanhoja lapset ovat tuolloin ja milloin aiot siirtyä kokopäivätyöhön/aiotko?[/QUOTE]

Reilu 2v ja 4,5v lapset. En siirry kokopäivätyöhön ainakaan kovin pian. Kuinka niin?
 
Ei ole aina kovin siistiä. Tai no keittiön pyrin pitämään siistinä, mutta tämä olkkari on aina sikin sokin legojen peittämä - lapsi ei vain halua siivota lelujaan pois + enkä minä niitä aina jaksa siivota veks. Olkkarin pöydällä on lisäksi erinäisiä mukeja ja lautasia - lapsi haluaa syödä ja juoda mehunsa tms. pääosin olkkarissa. Läikkiä saattaa olla lattialla niin olkkarissa kuin keittiössä. Pölyäkin saattaa olla pinnoilla. Kodinhoitohuoneessa on välillä pyykkiä kuivumassa ja pyykkikopassa likaista pyykkiä, mutta pyrin tuonkin pitämään suht' kunnossa.
 
En todellakaan siivoa heti kotiin töistä tultua. Tahdon lasten muistavan jotain muuta lapsuusvuosistaan kuin äidin siivoamassa..

Siinä on aivan tarpeeksi kun saa sylissä roikkuvien lasten kanssa ruoan tehtyä, ehkä kaupassa käytyä ja pyykkikoneen päälle, että puhtaita vaatteita on myös loppu viikoksi. Todella ei tule mieleen kaivaa imuria esiin joka päivä :D ja eteisen lattialle varsinkin kulkeutuu ulkoa likaa päivittäin. Minä en kulje lattioita katsellen kotona, niin osaan kyllä rentoutua tai viettää aikaa lasten kanssa. Yleensä mennään vielä iltapäivällä/ iltasella ulos.
 
Ei ole omia lapsia, ymmärrän lapsiperheiden sotkuisen ja sekalaisen menon ja melskeen. En todellakaan odota vierailulle mennessäni, että koti olisi siisti ja puunattu. Enkä kaveeraa "pulsujen" kanssa, vaan ihan normaalien ihmisten. Kahvitellessa tuntuu pöydän tahmeus ja siihen roiskuneet välipalamehut tai puurot, vaippoja voi löytyä jostain nurkista ja leluja on siellä täällä. Se on mun mielestä normaalia. En mä mene kylään lapsiperheeseen odottaen siistiä sisääntuloa, vaan kyselemään kaverilta kuulumisia ja pusuttelemaan rakkaita lapsia ja leikkimään niiden kanssa. :)
 
Reilu 2v ja 4,5v lapset. En siirry kokopäivätyöhön ainakaan kovin pian. Kuinka niin?

Hienoa :) Niin kuin toisessa ketjussa laitoin niin on tekopyhää, jos käydään kokopäivätyössä ja silti arvostellaan että puhtaassa kodissa asuville jää liian vähän aikaa lapsille. Meillä 6- ja 10-vuotiaat ja teen edelleen osa-aikatyötä, joten aikaa todellakin riittää lapsille, vaikka koti puhdas onkin.
 
[QUOTE="tuire";28520885]En todellakaan siivoa heti kotiin töistä tultua. Tahdon lasten muistavan jotain muuta lapsuusvuosistaan kuin äidin siivoamassa..
[/QUOTE]

Luojan kiitos olen valinnut osa-aikatyön, joten lapsille jää todellakin aikaa muutenkin kuin se pari tuntia illassa :)
 
törkyisen ja tip topin välimaastokin on olemassa. Meillä ei ole tiptop-siistiä mutta ei meillä kaikki oo ku paska perseestä. Tavaraa voi olla siellä täälä mut ei kakka suuhun asti tule kumminkaan.
 
[QUOTE="vieras";28520733]En minäkään mitään puunaa. Siivoan vain heti kun sotku tulee siihen syöttötuolin ympärille. En mä viitsi katsella mitään puuroja pitkin pöytiä, saatikka talloa kurkunpaloja lattialla. :D
Ei tuosta heti siistimisestä ole mitää vaivaa. Jos tavaroilla on paikkansa niin epäjärjestystäkään ei synny. Jos kaikki jättää vaan lojumaan niin saadakseen istumapaikan niitä on kuitenkin työnnnettävä syrjään joten miksi ei samalla vaivalla paikoilleen?
Epäjärjestyksen tekemisestä ja säilyttämisestä on sama vaiva kuin siisteydestäkin, väitän mä. Lisäksi pinna kiristyy ja tulee itku kun pitää alkaa jynssäämään.
Vessan siistinä pitäminen on muuten maailman yksinkertaisin asia. Sotkuista vessaa en tajua ollenkaan.
Lapsi on 11kk.[/QUOTE]

Vessan siistinä pitäminen maatalossa jossa monta lasta + työmiehiä lähes päivittäin ei muuten ole ihan yksinkertaisin asia ellei siellä sitten asuisi aamusta iltaan veskiä siivoamassa.. Pölyset, likaset, öljyset kädet + puhdas käsienpesuallas=aika mahdoton yhtälö. Tai samaten töissä likaantuneet jalat/sukat ja jatkuvasti puhdas lattia.. Usko pois, ei onnistu kokoaikaisesti.

Ja tosiaan, laita sinne sinunki taloos vielä 6 muksua lisää (vanhin 10v) ni ehkä huomaat että sun aikas ei välttämättä oikeasti riitäkkään kaiken heti viemiseen paikoilleen..

Yksinkertaista yleistää mut käytännössä perheitä ja elämäntilanteita on aika paljo erilaisia että ehkä jonku 1 lapsen kans omakotitalossa keskustassa tuo onnistuu mut ei tosiaankaan monen lapsen kans maatilalla jossa navetan ym peltojen pölyt ja liat ym kulkeutuu myös taloon.

Ja tiiätkö, epäjärjestys isolla sakilla hoituu ihan vaivatta :) Yksin minäki saisin tehä töitä sen eteen mut isolla porukalla yks kantaa yhen romppeen johonki, muutama riisuu kengät ym vaatteet minne sattuu, joku käy "ihan äkkiä vaan" kuraset kumpparit jalassa veskissä jne jne.. ja kah, vartti ja se epäjärjestys/huono siivo on saatu aikaan.. Ja vaikka kuin yrittää lapsille muistutella että kaikille on paikkansa niin joku kuitenkin unohtaa ne välillä.

Ja silti sanoisin että olosuhteisiin nähden meillä on useimmiten ihan siistiä. Toki hiekkaa, roskaa ym on vähän väliä lattialla mutta perussiivo kerran viikkoon ja jokapäiväinen pikkusiivoilu joka paikasta auttaa aika paljon :) Ja todellakin vaadin että jokainen joutuu viimeistään illalla osallistumaan paikkojen kuntoonlaittoon vaikka tiedänkin et aamulla menee ehkä juurikin se vartti ja epäjärjestys on taas vallannut talon.
 
[QUOTE="vieras";28520809]Meillä lojuu pisssavaippoja olkkarissa ja keittiössä :D Ja kakkavaippoja kuistilla :D Pyöräytän vaipan aina rullalle ja heitän se keittiön lattialle sit kun meen seuraavan kerran keittiöön niin nostan sen roskiin. Kakkavaipat nakkkaan kuistille ja kun oon ulkona käyn heittään sen roskiin.

Kesäisin meidän lattiat on mustat ja läiskäset. Matot kerään pois toukokuussa kun sillon koko perhe alottaa avojaloinkävelemisen. Avojaloin kun lompsitaan niin lattiat on auttamatta ihan kauheen näköset.

Vessat meillä pestään joka aamu oli tilannu mikä tahansa, mut jos tulet meille iltapäivällä yllättäen kylään niin en voi taata mitä sieltä löytyy. Näky kesäisin on yleensä kauhea! Lapset käy käsipesulla aina sisälle tullessaan ja pieniä kun ovat on lavuaari+pyyhe on ihan mustat tämän jälkeen....

No, puollustuksekseni voin sanoa, että siivoan aina kun meille on tulossa vieraita.

Mutta pitäähän talossa ja lapsiperheessä näkyä elämisen jälkiä: pyykkiä, astioita, leluja!! ..niin ja lapsia meillä on viisi.[/QUOTE]

Kuulostaa ihan normaalilta elämisen mallilta :D Tosin just nuo vaipat yritän laittaa heti roskiin mutta isommalla sakilla oikeasti sitäkään ei ihan heti ehdi aina tehdä. Samoin tutulta kuulostaa pyyhkeet jne. Puhumattakaan siitä jos lapsilla on ulkona esim uima-allas ja väliin käyvät veskis tmv eli lattiat on entistä kaameemmat aina aika ajoin.
 
Meillä 5.5- ja 3-vuotiaat vilkkaat pojat, me vanhemmat ja yksi koira. Molemmilla vanhemmilla vastuullinen, raskas työ. Ja kotona on siistiä. En tuhlaa kaikkea ylimääräistä aikaani siivoamiseen, haluan olla myös lasteni kanssa, mutta kuten joku totesikin, siivoamisen ja siihen liittyvien asioiden tulee olla hyvin organisoitua. Ja ei, en pidä epäjärjestyksestä (ja silti lapset saa levittää lelujaan niin paljon kuin sielu sietää - kunhan ne illan tullen korjataan omille paikoilleen!), en pidä tahroista, en pidä roskista pitkin poikin, en pidä muruista, en pidä tiskeistä lavuaareissa ja hyi olkoon, en TODELLAKAAN pitäisi siitä, jos likavaippa/vaippoja lojuisi muualla kuin roskiksessa!
 

Yhteistyössä