Saako vauvan navasta tulla verta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä vauvalla tuli kerran oikein reilusti verta navasta. Pelästyin ihan hirveästi, kun olin vaihtamassa yöllä vauvan vaippaa ja huomasin, että jostain tulee verta. En muista oliko napavarsi jo irronnut, kun verta tuli.

Vauvan napa myös tulehtui, mutta en muista oliko se tuon verentulon jälkeen vai sitä ennen. Tulehdus ilmeni pahana hajuna ja vihreänä märkäeritteenä navasta. Soitin asiasta neuvolaan ja terveydenhoitaja sitten katsoi sen navan kotikäynnillä. Terkka puhdisti navan jollain aineella ja antoi lääkkeen paikallishoitoon. Sillä tulehdus lähti aika nopeasti.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Vähän tuoksahtaa,tk:ssa/neuvolassa ei vastata..pitäskö huolestua ja lähteä vaan käymään?Kait siellä joku on paikalla vielä.

Suosittelen kyllä käymään terveyskeskuksessa tai neuvolassa, jos napa haiskahtaa. Jos et tänään pääse, niin sitten huomenna aamulla. Antavat siihen lääkettä, jos on tulehtunut.
 

Yhteistyössä